Potápění nebo volejbal v Kadani

Kadaňské koupaliště zahájilo sezónu už minulý týden ve středu a na příchozí čeká letos řada novinek. „Pro tento rok jsme upravili hřiště pro plážový volejbal, návštěvníci ale mohou také absolvovat potápěčský výcvik nebo si zahrát zahradní šachy s velkými figurkami na dlaždicích. V areálu máme i nový pingpongový stůl,“ vysvětlil vedoucí provozu kadaňského koupaliště Petr Vavřena. Tím ale výčet novinek nekončí. „Letos jsme také pořídili dva stánky, které zajistí návštěvníkům občerstvení. To měly dříve na starosti hlavně různé pojízdné provozovny a přívěsy,“ dodal vedoucí.

V Kadani lidé navíc mohou využit i večerní kondiční plavání, které bude, s ohledem na počasí, vždy v pondělí, středu a pátek od 20:30 do 21:30. „Nejde o žádné dovádění ve vodě, ale o možnost si kondičně zaplavat,“ řekl vedoucí. To může být totiž někdy problémem - kadaňské koupaliště v sobotu navštívilo 750 lidí, v neděli dokonce 1550. „Do patnácti set to ještě jde, minulý rok jeden den přišlo přes dva tisíce lidí, což už bylo vážně hodně,“ uvedl. Pravé noční koupání ale v Kadani nečekejte. „Museli bychom nainstalovat stožáry s osvětlením. To by stálo moc peněz a světla by nevypadala kolem bazénu ani příliš hezky,“ řekl Vavřena.

Klášterec až na konci týdne

V Klášterci si lidé musí na koupání ještě pár dní počkat. Dokončuje se tu už několikátá rekonstrukce dlažby na dně bazénů. „V zásadě je už hotovo, teď areál uklízíme a připravujeme na otevření,“ řekl ředitel Aquaparku Jiří Bezděk. Aquapark by měl první návštěvníky přivítat už na konci tohoto týdne. Bazény se musí totiž ještě napustit, což zabere dva až tři dny.

Uzavřený areál některé výletníky překvapil. „Vůbec by nás nenapadlo, že v tomto horku bude zavřeno, je to škoda,“ komentovala jedna rodina svůj výlet. Podle slov ředitele Aquaparku se ale nedá nic dělat. „Dlaždice představují dlouhodobý problém ještě z doby, než jsme Aquapark převzali. Je to dáno skeletem bazénu. Vyřešila by to speciální fólie, nicméně to je investice, která je momentálně mimo naše možnosti,“ uvedl Bezděk.

Návštěvníci se letos mohou nově těšit na zrekonstruovaný stánek s občerstvením a na turnaje ve fotbale.

Kamenčák má dobrou vodu

Oblíbená destinace nejen chomutovských má nezávadnou vodu a koupání nic nebrání. V areálu můžete využít nudistickou pláž, chatky s celoročním provozem, minigolf, bowling a další doplňující služby - třeba autocamping.

Perštejn nebo Německo

Možností v okrese je samozřejmě více - pro návštěvníky je připraveno například oblíbené koupaliště v Perštejně, za zmínku ale tak stojí i malé koupaliště ve Schmalzgrube bezprostředně za Kryštofovými Hamry, které nabízí nezvyklé koupání v prostředí horské vesnice. A nebo třeba přírodní koupaliště v Prunéřově, které své brány veřejnosti už rovněž otevřelo.

A v kraji?

Kvalita vody v přírodních koupalištích v Ústeckém kraji je na začátku letní sezony obecně dobrá. Ve všech sledovaných nádržích je voda vhodná ke koupání. Pouze ve Varvažově u Ústí nad Labem má menší průhlednost, ale neohrožuje zdraví lidí. Vyplývá to z výsledků osmi kontrol, které jsou aktuálně uvedeny na internetových stránkách krajské hygienické stanice.

Sezóna oficiálně začala zatím zhruba na polovině z 16 sledovaných koupališť v Ústeckém kraji, kde již hygienici provedli první odběry vzorků vody. Kontroly se v letním období budou opakovat každé dva týdny.

Z devíti velkých rekreačních nádrží na území Ústeckého kraje sezona ještě oficiálně nezačala na Jezeře Chmelař v Úštěku. Právě tam bývá kvalita vody pravidelně horší. Od roku 2004, kdy kontroly začaly, tam však hygienici ani jednou nemuseli vyhlásit zákaz koupání.

Největší nebezpečí hrozí při výskytu sinic. „Kvalitu vody si mohou lidé zkontrolovat i sami. Poznají, že je voda zakalená, zapáchá a podobně,“ řekl už dříve Roman Šťastný z krajské hygienické stanice. Výskyt sinic je závislý zejména na počasí, hrozí v době suchých a horkých dní. Čistota vody se zpravidla zhoršuje s postupujícím létem.

V bazénech mají sledování kvality vody na starost jejich provozovatelé, kteří za ni nesou odpovědnost. Z Labe ani Ohře hygienici vzorky neodebírají, protože kvalita tekoucí vody se neustále mění.