Několik jirkovských hasičů vypovědělo poslušnost svému veliteli a žádá radní, aby ho odvolali z funkce. Z jednotky sboru dobrovolných hasičů, čítající dvacet tři mužů, si šest stěžuje na údajné nedodržování vyhlášky a především špatné hospodaření. Proto přišli na radnici s písemnou stížnost

„Přestáváme respektovat současného velitele a do vyřešení vzniklé situace bude daným velitelem vždy velitel sloužící směny,“ píší nespokojení hasiči.

Jako hlavní důvody uvedli porušování jedné z vyhlášek, následkem čehož prý jednotka není schopna dodržovat časový limit výjezdu. Do pozic velitelů družstev a strojníků jsou podle nich obsazováni lidé bez patřičného osvědčení a praxe a poukazují také na údajně špatné nakládání s financemi a majetkem. „Jde například o nákup věcných prostředků a ochranných pomůcek od překupníků za podstatně vyšší ceny a zadávání oprav vozidel za předražené ceny,“ píší hasiči, načež následuje seznam s dalšími konkrétními příklady.

Starosta Jirkova Radek Štejnar proto vyzval velitele výjezdové jednotky, aby se ke každému z bodů vyjádřil a bylo možné oba postoje zkonfrontovat.

„Zatím si myslím, že jde spíše o osobní spory,“ míní Štejnar. „V pátek si na valné hromadě mohou obě strany říct svá stanoviska, ale závěr si rada města udělá stejně teprve po výsledcích mimořádného vnitřního auditu,“ upozornil. Nařídil ho už v pondělí.

Zatím ale došlo k tomu, že velitel postavil všech šest hasičů mimo službu. „Doufali jsme v opak. Že do prošetření bude stát mimo službu Kolář,“ podivuje se jeden z nich, Václav Sahula. „Místo toho jsme museli odevzdat klíče od budovy my. Je to prostě divné,“ říká s viditelným znechucením. Atmosféru vně sboru momentálně popisuje jako rozjitřenou, kdy jeden nevěří druhému.

Velitel Pavel Kolář se na téma stížnosti odmítl vyjadřovat pro média.

„Vysvětlení jsem podal starostovi,“ řekl jen stručně. „Šest hasičů jsem postavil mimo službu, naše jednotka je ale i za těchto okolností schopna fungovat,“ tvrdí.

Podle vedení města je nutné, aby do prošetření velitel setrval ve funkci. Mimo jiné i proto, že má hmotnou odpovědnost.

Hasiči, kterým byl zamezen přístup do zbrojnice, nejsou žádní nováčci. Čtyři z nich sloužili v jirkovském Sboru dobrovolných hasičů po dobu deseti až osmnácti let, dva po jednom roce. „Například já byl ve sboru od svých žákovských let. Takovéto vedení ale nepamatuji,“ uzavřel Sahula, který současně slouží i u profesionálů.