Do projektu nyní vstupuje Chomutov a Jirkov. „Stále přibývá případů, kdy je senior po náhlých zdravotních potížích nucen přivolat si sám záchrannou pomoc. Lidé v tomto stavu však často nebývají schopni odpovídat na požadované otázky,“ nastínil základní problém náměstek chomutovského primátora Milan Märc. „Správně vyplněná seniorská obálka tedy může záchranným složkám výrazně ulehčit potřebnou péči. Může dokonce zachránit život,“ vysvětlil.

Jde o jednoduchý formulář, do kterého senioři třeba i za pomoci příbuzných nebo praktického lékaře vyplní základní údaje o svých nemocech, lécích a také kontakty na své blízké i lékaře. Umístěný by měl být viditelně například na vnitřní straně vchodových dveří nebo na dveřích lednice. Podstatné je, aby byly údaje průběžně aktualizované.

Kompletní sady seniorských obálek s tiskopisem a plastovým obalem je možné si bezplatně vyzvednout na chomutovském magistrátu ve Zborovské ulici. Ke stažení jsou i na webu města. Jirkov dokonce vydal formulář v radničním zpravodaji. Stačí ho jen vytrhnout, vyplnit a viditelně vyvěsit. Zájemci mohou obálku získat i v případě, že se obrátí na sociální pracovnici prostřednictvím e-mailu markova@jirkov.cz.

Seniorské obálky pomalu zdomácňují ve Vejprtech a v Kadani. Tam je využívají už čtvrt roku. „Distribuujeme je obyvatelům v domě s pečovatelskou službou. Samostatně žijícím seniorům je příležitostně nabízejí naši terénní sociální pracovníci,“ nastínil vedoucí kadaňského odboru sociálních věcí a zdravotnictví Tomáš Mědílek. Úřad využívá formulář, který je volně ke stažení na webu Ústeckého kraje.

Klášterec se chce připojit

Po bok většiny měst na Chomutovsku, ale i v kraji, se chce zařadit také Klášterec nad Ohří. S největší pravděpodobností se tak stane od ledna. „Plánujeme, že se zapojíme,“ potvrdila mluvčí radnice Adéla Václavíková. „Chceme ale využít vlastní obálky s logem města, ne krajské, takže řešíme grafiku. Od ledna bychom to ale mohli spustit,“ dodala.

Seniorskou obálku už své mamince, která žije sama na chomutovském sídlišti, pořídila Alena Vařeková. „Maminka nechce slyšet o domově důchodců, má ale nějaké zdravotní potíže, takže o ni máme obavy. Už se stalo, že upadla v koupelně a nemohla vstát. Našli jsme ji tam až po několika hodinách celou uplakanou,“ popsala Alena Vařeková. „Tehdy maminka konečně dovolila, abychom jí pořídili mobil. Jak jsem se dozvěděla o seniorské obálce, stáhla jsem ji, vyplnila a už ji má přilepenou na dveřích,“ doplnila.

Na projektu seniorské obálky pracovali odborníci z ministerstva práce a sociálních věcí. Ústecký kraj do projektu vstoupil letos v březnu.