Mluví sice s námahou, v očích má ale Martin šibalský úsměv. A to ačkoli je připoutaný na lůžko a prvně se na nohy postaví nejdříve v zimě, navíc za pomoci berlí.

„Já jsem hlavně šťastnej, že jsem přežil,” usmívá se Martin Šváb, který leží v léčebně dlouhodobě nemocných v chomutovské nemocnici.

Ve čtvrtek 22. září se vracel tak jako jindy ze školy domů. Procházel Pražskou ulicí, když tam do sebe narazila dvě auta, jedno vylétlo na chodník a srazilo ho. Všechno proběhlo děsivě rychle.

„Vůbec si to nepamatuju. Prostě jdu ze školy, najednou náraz a pak ležím v nemocnici a nemůžu se na nic ptát, protože jsem zaintubovaný,” vzpomíná dvacetiletý mladík. „Přemýšlel jsem, co se děje. Zkoušel jsem hýbat prsty a uklidnilo mě, že to jde,” popisuje, co se mu honilo hlavou.

Úspěšné operace

O tom, že letěl vzduchem snad dvacet metrů a na ARO do krajské nemocnice v Ústí nad Labem ho převáželi vrtulníkem, se dozvěděl až dodatečně. V Ústí absolvoval náročné operaci obou nohou, které má zlomené. Dopadly podle všeho úspěšně. „Mám sice v nohách šrouby, ale to nevadí. Hlavně, že budu chodit,” je spokojený. „Měl jsem prý krvácení do mozku a také zlomený krční nebo hrudní obratel, dostal jsem kvůli tomu korzet. Ještě nevím, jak to tam vzadu vypadá. Ostatní obratle nemám zlámané nejspíš jen kvůli velkému batohu na hory, ve kterém jsem měl učebnice a sešity,” líčí překvapivě vyrovnaně. „Jsem v pohodě. Nic mě nebolí. Měl jsem fakt štěstí,” je přesvědčený.

Každý den se mu do pokoje hrnou návštěvy: maminka, táta, přátelé, třídní učitelka přišla i s dalšími patnácti spolužáky, sotva Martina převezli z ústecké nemocnice na chirurgické oddělení v Chomutově. To bylo před čtrnácti dny.

Proč právě LDN?

Minulý týden ve čtvrtek Martina přesunuli na oddělení léčebny dlouhodobě nemocných. „Probíhá tam jeho rekonvalescence,” vysvětlil mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra. LDN má většina lidí zapsanou jako místo, kde se léčí spíše staří nemocní lidé. „To by byl ale nesprávný výklad. Na LDN se léčí i řada mladých lidí, kteří podléhají dlouhodobé nemoci a potřebují ošetřovatelskou a rehabilitační péči,” dodal mluvčí.

Martin absolvuje každý den rehabilitační cvičení na lůžku. „Je sice bolestivé, to je ale nutné, aby se znovu zapojily svaly,” říká mladík.

Jestli Martinovi něco chybí, je to v tuto chvíli internetové připojení, aby si mohl skypovat s kamarády. Vrásky na čele mu také dělá to, že bude muset dohánět studium. Možná si druhý ročník nástavbového studia, které absolvuje na Středním odborném učilišti technickém, bude muset zopakovat.

Návštěva řidičů? Přivítá je

K nehodě Martin přišel nešťastnou shodou okolností. V Pražské ulici se srazila dvě auta: volkswagen, který vyjížděl z podjezdu od Chomutova a ford, který odbočoval v protisměru k benzince. Ford narazil do boku volkswagenu, který vyletěl ze silnice na chodník. Právě, když tudy procházel nic netušící Martin. Policisté ještě nikoho neobvinili, případ se šetří. „Já se trochu zlobím na oba řidiče, lidé by neměli jezdit jako blázni,” podotkl mladík. Podle jeho zpráv se řidiči zajímali, jestli ho mohou přijít navštívit. „Zatím tu ale nebyli. Klidně, ať přijdou, jsou vítaní,” uzavírá Martin vstřícně.