Zámek i kulturní dění v Jirkově budou brzy v dalších rukách. Po pouhých patnácti měsících odchází ředitelka Kulturního vzdělávacího a informačního zařízení (KVIZ) Michaela Brožová. Ve své funkci setrvá do konce srpna. Město v příštích týdnech vypíše výběrové řízení na jejího nástupce.

„Již nějakou dobu vnímám, že s mojí prací nejsou vedoucí představitelé města zcela spokojeni. Vzhledem k tomu, že se však nepodařilo vyjasnit veškerá stanoviska, došla jsem v rámci sebereflexe k názoru, že bude vhodnější z funkce odstoupit,“ vysvětlila ředitelka, proč se vzdala svého místa.

Její krok radní zaskočil, radost z něj nemají. Připouštějí ale, že zcela spokojení nebyli, a to hlavně s ekonomickou stránkou. KVIZ loni skončil ve ztrátě a jeho tým je navíc od února oslabený odchodem hlavní účetní, po které se nepodařilo najít odpovídající náhradu.

„Organizace se za minulý rok dostala do ztráty 300 tisíc korun, což hodnotím jako špatné. Rozpočet měl být vyrovnaný,“ podotkla místostarostka Dana Jurštaková (ODS). „Další problém je, že odešla ekonomka. Není dobré, když není ani ředitelka, ani hlavní účetní, takže se snažíme situaci vyřešit a najít pro účetnictví někoho nového. Máme nějaké kandidáty a dáváme to dohromady, aby mohla organizace fungovat,“ dodala.

V průběhu posledního roku byla ředitelka kritizována i za průběh některých kulturních akcí, svateb, kvůli neshodám navíc ze zámku odcházeli zaměstnanci. „Několik lidí odešlo, protože s ředitelkou nesouhlasili. Hlavně ale nezvládla ekonomickou stránku a organizačně svatby,“ shrnul svůj pohled zastupitel za Svobodné Josef Šebek. „Přesto jsem věřil, že se situace uklidní,“ dodal.

Zastupitel Bedřich Fryč (Náš Jirkov) vidí nejslabší místo v účtování. „To, že odešla ekonomka, je průšvih. Od té doby se v KVIZu v podstatě neúčtuje,“ upozornil. Do loňského ledna byl sám šéfem jirkovské kultury, než ho nová rada bleskově odvolala, takže na problém nahlíží i z jiné perspektivy. „Paní Brožová zámek přebírala v nelehké situaci, což ale přičítám městu. Nastoupila v červnu po půlročním bezvládí a za situace, kdy ze zámku odešla řada lidí. Jestliže radní někoho odvolávají, musí mít připravené řešení,“ zdůraznil. Ředitelka, která přicházela do kulturní oblasti jako nováček, tak nejdříve musela postavit nový tým a spolu s ním se učit za „pochodu“.

„Nic není černobílé. Platí, že výběrová komise paní Brožovou vybrala jako jednoznačně nejlepší kandidátku, neznamená to ale, že takový člověk bude organizaci také úspěšně řídit,“ poznamenala starostka Jirkova Darina Kováčová (ANO). „Neměla to jednoduché. Byla ostře sledovaná, ale udělala i své přešlapy,“ dodala.

Během příštích týdnů bude vypsáno nové výběrové řízení na nového ředitele či ředitelku. „Byla bych ráda, kdyby přinesl svůj návrh na pojetí kultury. Měl by mít také zkušenosti v oboru kultury anebo gastroprovozu a dále se řízením organizace, aby zámek fungoval,“ přála by si starostka.

V současné situaci je pro město určitým vysvobozením, že kvůli epidemii koronaviru zrušilo pořádání velkých kulturních akcí.