Začíná se v Chomutově přiostřovat předvolební boj? Skoro to tak vypadá. V pátek dostal vyhrůžný dopis se záhadným práškem šéf komunistů, v neděli chtěli dva muži napadnout Petra Točína, který se angažoval při občanských protestech proti radnici.

Nedělní incident nemá politickou vazbu úplně evidentní. Dva mladíci chtěli v podvečer Petra Točína vytáhnout z bytu. V půl osmé zazvonili u jeho dveří a ptali se na jméno. „Pojď ven, musíme něco vyřešit,“ lákali ho pak, když si jméno ověřili. „Včas jsem stačil dveře zabouchnout, ale stejně do nich ten blíž kopnul takovou silou, že je vykopnul z pantů,“ popisuje šokující incident Točín. Oba útočníci pak okamžitě utekli. Také Točín se obrátil na policii, kde všechno vypověděl.

Právě on si myslí, že útok může mít politický podtext. „Nic jiného mě totiž nenapadá. Peníze nedlužím, za ženou nikomu nechodím…,“ vysvětluje svou úvahu. Je pravda, že dřív byl trnem v oku kvůli svým protiradničním videofilmům, v poslední době byl ale po této stránce absolutní klid.

To vyhrůžný dopis předsedovi chomutovských komunistů Jaroslavu Komínkovi nelze vnímat jinak než politicky. „Skoncujeme s tebou ty komunistický prase!“ Obálku s touto vyhrůžkou a podezřelým práškem dostal v pátek do schránky. Našla ji manželka, společně ji pak odvezli na policii, kde zastupitel zároveň podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Obsah obálky policie poslala na expertízu.

Policejní ochranu městský a krajský zastupitel nemá. „Musím přiznat, že mě to ani samotného nenapadlo. Proč? Asi nemám strach, neudělal jsem nikdy nic tak hrozného, kvůli čemu by někdo mohl zajít ještě dál,“ říká Komínek.

Začal prý o ochraně uvažovat až poté, co se ho na to Deník zeptal. Podle svých slov o ni zřejmě ani tak nepožádá. Dohled policistů naopak využila při starším případu vyhrůžek primátorka Chomutova Ivana Řápková.

Sám Komínek ale přiznává, že celou jeho rodinu to rozrušilo. „Měl byste slyšet manželku,“ podotýká, „ale ani já nejsem úplně nezasažený, taky to mnou otřáslo.“ Jsou prý kvůli tomu opatrnější, dcera se musí mobilem hlásit, když dorazí do školy i když se vrátí v pořádku domů.

Komínek je jedním z nejaktivnějších opozičních zastupitelů. Sám ve vyhrůžkách vidí jasné politické pozadí, ale na konkrétní stranu ukázat nechce. „Můžou to být i lidé, kteří stojí v pozadí některé strany,“ uvažuje. V Chomutově komunisté stojí pouze proti dvěma největším stranám – ODS a ČSSD.

Politický Chomutov? Někdy pořádná džungle…

Řádění mafiánských klanů občas připomíná politické dění v Chomutově. Vyhrůžky, podrazy, očerňující letáky i časopisy, přelepené plakáty… Arzenál zbraní je široký a nesahá se pro něj jenom před volbami. V jistém časopise si dokonce Chomutov vysloužil přezdívku „severočeské Palermo“. Jaká největší zvěrstva se v chomutovské politice děla?

- Před volbami v roce 2002 vyškrtla volební zmocněnkyně ČSSD na poslední chvíli lídra strany Petra Husáka bez jeho vědomí z kandidátní listiny. Tou dobou ve městě fungovaly dvě místní organizace sociálních demokratů. Tu „rebelskou“ vedl Jaroslav Říha, který se škrtem dostal na první místo kandidátky.

- V listopadu 2003 obvinil tehdy odvolaný místostarosta J. Říha svého politického soka Alexandra Nováka, že stojí za vyhrůžkami, kteými ho častují neznámí lidé.

- V květnu 2004 někdo po městě roznášel letáky, že radní za ODS Pavel Karel Markvart jako učitel osahával děti.

- V dubnu 2008 dostala primátorka Chomutova Ivana Řápková poštou nábojnici s doporučením, aby „i se svými zloději zmizela z radnice, jinak jedna taková je připravena i pro ni…“

- Jen pár dní na to našel Roman Pislcejk z tábora kritiků radnice na plotě svého domu oběšenou kočku.

- Před krajskými volbami v roce 2008 začala skupina občanů pod vedením J. Říhy vydávat časopis, který očerňoval Přemysla Rabase ze Strany zelených, který po svém odvolání z funkce ředitele zooparku začal hlasitě kritizovat radnici. V komiksu na zadní straně časopisu byl Rabas vyobrazen, jak střílí po medvědech nebo souloží přímo v zahradě.