Žlutá tráva, opadané stromy a rozpraskaná zemina strašily malé zahrádkáře i velká města po celé léto. V příštím roce by jim s případným suchem mohly pomoci jímky a nádrže, ve kterých by spořili dešťovou vodu. Od října mohou obce i jednotlivci žádat o peníze na jejich pořízení z dotačního titulu Dešťovka. V regionu z nich chtějí zalévat trávníky nebo opravit obecní rybníky.

O dotaci se letos chystá usilovat Kadaň. Připraveno má několik projektů. „Chtěli bychom zadržovat dešťovou vodu ze střechy sportovní haly a zimního stadionu, což jsou poměrně velké plochy,“ vyjmenovává starosta města Jiří Kulhánek. Vodu by město využilo k údržbě dalších sportovišť. „Posloužila by na zalévání trávníku na fotbalovém hřišti,“ doplňuje Kulhánek.

Dešťová voda. Ilustrační foto. Dešťovou vodu chce město zachytávat i z budovy 3. základní školy a dál ji využívat pro údržbu zeleně na školním hřišti. „V zásobě pak máme ještě další projekty pro některé mateřské školky nebo františkánský klášter,“ dodává Jiří Kulhánek. Do budoucna by se v Kadani v některých zařízeních mohla využívat dešťová voda i pro splachování toalet.

Stát letos pro žadatele o dotaci uvolnil 340 milionů korun. Oproti předchozím letům si na ně může sáhnout každá domácnost či obec bez ohledu na to, jestli se nachází v oblasti kriticky ohrožené suchem.

„Letošní srpen byl třetím nejteplejším od roku 1961, zásoby podzemních vod ubývají, podobně je na tom i povrchová voda v řekách či přehradách,“ zdůvodňuje změnu ministr životního prostředí Richard Brabec.

Suché obce

V oblasti Chomutovska, Mostecka či Lounska se ocitly loni na seznamu takzvaných suchých obcí zejména oblasti kolem Podbořanska, Blšan, Kryr, Lubence či Horní Jiřetín a některé části Horního Litvínova. Obce ale v minulých letech o čerpání dotace příliš nestály. „Jako obec jsme žádný projekt neměli a co vím, nehlásilo se ani moc jednotlivců. Nicméně obyvatelé rodinných domů vodu dlouhodobě odchytávají,“ říká starosta Kryr Miroslav Brda. V obci totiž po zavedení centrální kanalizace zůstaly u většiny domů jímky na odpadní vodu, které teď slouží jako zásobníky.

V Blšanech by mohla podle sdělení starosty Vlastimila Polcara posloužit dotace i k opravě rybníka na návsi.

Dotační titul chtějí využít i v Horním Jiřetíně. „Zatím jsme dotaci nečerpali, ale v létě jsme si nechali vypracovat velkou studii na to, kde by bylo možné dešťovou vodu zachytávat a pak ji využívat dál. O konkrétním projektu ale bude jednat nové zastupitelstvo,“ vysvětluje starosta Vladimír Buřt.