Jít si posedět se starostou do hospody a z první ruky se dozvědět, co město chystá? Ptát se, připomínkovat, chodit s nápady? Ve většině měst je to nemožné, ne ale v Kadani. Ta se v novém roce chystá rozjet sérii setkání pod názvem Se starostou na pivo. Určená budou pro mladé, kteří většinou nesledují strohá usnesení, ani nechodí na setkání s veřejností na sídlištích. Město by ale rádo, aby se podíleli na jeho utváření.

S nápadem na pivní schůzky přišla nedávno zřízená juniorská komise, ve které pracují tři aktivní studenti. „Dali jsme jim volnou ruku, ať za námi chodí s nápady, které by se daly uskutečnit. Už nám poslali asi čtyři stránky různých námětů. Jedním z nich je Se starostou na pivo,“ představil jeden z prvních nápadů, který se má naplno rozjet v příštím roce, kadaňský starosta Jiří Kulhánek.

Kadaňský starosta Jiří Kulhánek
Dopisování s Prahou pokračuje. Kadaň žádá, aby zabránila byznysu s chudobou

Že ho tím mladí ještě více zapřáhnou, mu nevadí. Naopak je zvědavý, co setkání přinesou. Bránil se jen setkávání jednou za měsíc. „To bych vypadal,“ zasmál se starosta. „Navrhl jsem, aby byla setkání jednou za čtvrt roku, navíc na nějaké téma, které je zajímá, a nebyl to úplný pel mel. Mohl bych s sebou vzít hosta z oboru, protože na všechno neumím odpovědět, to je jasné,“ poznamenal Kulhánek.

Juniorská komise vedená Jakubem Janem Fialou se nechala inspirovat akcí Západočeské univerzity v Plzni, kde mohou studenti na pivo s rektorem. „Bude to příležitost vyměnit si názory a postřehy, protože kdo z mladých lidí chodí na zastupitelstva a čte usnesení? Uvolněná setkání u piva odbourají stud a pocit trapnosti, a pomohou, aby byli studenti víc angažovaní,“ věří Jakub.

Starosta Kadaně Jiří Kulhánek
Žádné překvapení se nekonalo, starostou Kadaně je oblíbený Jiří Kulhánek

Setkání se budou pořádat pokaždé jinde, aby nebyl žádný z hostinců upřednostňovaný. Nakonec ale nemusí zůstat jen u nich.

Některá ze setkání se mohou odehrát v čajovně nebo například při víně na tradičním Vinobraní ve františkánském klášteře.

Alternativa se líbí například Sabině Fejsákové z Kadaně, která studuje třetím rokem v Plzni. „Pivo nemusím, ale víno nebo posezení v čajovně bych přivítala,“ zmínila vysokoškolačka. Setkání se starostou vidí jako skvělý nápad. „Je to super, bude tam uvolněná atmosféra a lidé se nebudou bát zeptat.“

Aby mladí zůstávali ve městě

O setkávání s mladými a hlavně jejich pohled na věc stojí Kadaň delší dobu. Vychází z myšlenky, že pokud se jim bude ve městě líbit, pak nebudou mít důvod stěhovat se jinam. Původně vedení očekávalo, že bude mladá generace docházet spolu s ostatními na veřejná setkání na sídlištích, která probíhají už druhým rokem. To se ale nestalo. S podněty tam chodí lidé středního věku a senioři. „Nejmladší z nich bývají maminky, které si řeší lokální problémy jako hřiště a nájezdy pro kočárky. Ale mládež bych musel chodit lovit na diskotéky,“ řekl s nadsázkou starosta.

Mezi další náměty, které juniorská komise předložila radě, patří například využívání vratných kelímků při kulturních akcích či využití mobilní aplikace, která dokáže lidi informovat o dění v místě, kde žijí. Navrhuje také projekt kadaňské karty, na kterou by bylo možné v průběhu roku navštěvovat akce všech městských příspěvkových organizací. Byla by se slevou.

Radním budou radit Vojtěch Friml, Jakub Jan Fiala a Barbora Slámová.
Chceme mladé názory, řekla Kadaň a založila juniorskou komisi