Jakou víru vyznáváte? Máte doma internet? Jezdíte do práce autem, MHD nebo chodíte pěšky? Blíží se velké sčítání lidí, domů a bytů, při kterém každý z nás bude muset odpovědět na desítky otázek.

S propiskou v ruce nebo u počítače

Sčítání proběhne na konci března, do formulářů bude třeba uvést fakta, která budou platná v noci z 25. na 26. března. Vyplněné formuláře bude ale možné odvezdat i později. Česká pošta, která na Chomutovsku nasadí do terénu skoro stovku sčítacích komisařů, je bude roznášet po domácnostech deset dní předem. Po 26. březnu je bude zase vybírat, a to celé tři týdny.

Kdo bude chtít, může všechny údaje vyplnit na internetu. Přesto ale musíte formulář převzít, protože při online zadávání budete potřebovat unikátní kód z papírového tiskopisu. Odeslat ho bude možné do 14. dubna.

Každý bude vyplňovat minimálně jeden formulář – pro sčítání osob. Někdo z rodiny pak zřejmě bude muset vyplnit ještě tiskopis za uživatele bytu.A v případě, že byt nebo dům přímo vlastníte, bude se vás týkat i třetí papír.

Romové pomohou Romům

Pro běžného člověka by nemělo být těžké formulář vyplnit. Kdo by přeci jen tápal, internet je plný rad „jak na to“ (oficiální stránky najdete ZDE), k dispozici bude oficiální telefonní centrum s operátory a na Chomutovsku se dokonce přihlásili dobrovolníci, kteří chtějí s lejstry pomoci sociálně slabým lidem. „Máme informace od zástupců Rady Romů, že na vyžádání lidem s vyplněním pomohou zaškolení asistenti sčítacích komisařů z řad Romů. Ti mohou poradit, vyplnit údaje však musí každý občan sám,“ uvedl náměstek primátora Martin Klouda.

Povinnost? Brrr

Co málo lidí ví – vyplnění formulářů je povinné, vychází to ze zákona. Česká republika se k tomu zavázala i při vstupu do Evropské unie. A za nevyplnění hrozí až desetitisícová pokuta. Úřední lejstra se spoustou zvídavých otázek a ještě povinná – je důvod, proč je spoustě lidem sčítání proti srsti.

I v naší redakci máme dva různé názory (viz níže). Co si o tom myslíte vy? Pište v diskuzi a hlasujte v anketě vpravo.

Zajímavosti aneb Jste rytíř Jedi?

Křesťanství, islám, Jednotba bratrská? To není všechno, pokud budete chtít, můžete se při sčítání přihlásit třeba i k hnutí Jedi. To je fiktivní organizace, náboženský rytířský řád z filmové ságy Hvězdné války, kde se bojovalo světelnými meči. Na českém Facebooku ale vznikla skupina „Na sčítání lidu 2011 napíšu do svého náboženského vyznání víru Jedi“, která má přes čtrnáct tisíc příznivců. Jakkoli to zní jako žert, statistici to berou vážně a hnutí Jedi přiřadí vlastní kolonku.

Ještě v rocem 1980 se v rámci sčítání lidu uskutečnil „Soupis obyvatel cikánského původu“. Vzhledem k problematickému a z dnešního pohledu nepřijatelnému způsobu zjišťování počtu Romů, šlo o poslední soupis tohoto druhu uskutečněný při sčítání lidu.

Sčítání letos proběhne v 73 zemích a oblastech. V rámci Světového programu sčítání 2010 se během období 2005 až 2014 takto sečte 98 % světové populace.

Oproti poslednímu sčítání už nebudete ve formulářích vypisovat, zda máte doma ledničku, televizi či kolik máte naspořeno. Statistiky ale zajímá, jestli máte počítač a připojení k internetu.

Online formulář by měl být „inteligentní.“ Například jestliže se dotyčný přepíše v datu narození a místo 1970 uvede 1870, formulář se zeptá, zda se
nejedná o chybu. Rovněž pokud člověk uvede, že je muž, formulář se automaticky neptá na počet dětí, u nezaměstnaných neklade otázku ohledně dojíždění za prací.

PRO: Data budou užitečná

Nemám úřední lejstra zrovna v lásce a papírování v práci nenávidím. Ale dotazník pro sčítání lidí se mi zdá důležitý. Nemám strach z Velkého bratra, který nás bude vždy a všude kontrolovat. Rád informace o sobě poskytnu, pokud to pomůže celku. Bez informací se svět vyvíjí jen těžko. Data budou užitečná ve spoustě odvětví od dopravy po podnikání. A můžou se projevit v běžném životě. Možná kdyby nikdo nevěděl, kolik žije v Chomutově kutilů, nikdy by u nás nepostavili bauMax. Josef Dušek

PROTI: Vyplnění je povinné

Na sčítání lidu mi vadí, že je povinné pod hrozbou pokuty. K volbám chodit nemusím, tak proč musím vyplňovat lejstro? Jistě, je to pro blaho tohoto lidu a státu. Stát může naplánovat školky, dopravu, bla, bla, bla. Zavání to centrálním plánováním, které, jak známo, vede do pekel. A argument „obecní blaho“ se dá použít i na vraždy. Úplně komický je pak odkaz na historii („Již staří Římané sčítali…“). Proč nestačí říct – nevyplníš, zaplatíš? Jan Rödling