Jen za poslední dva roky přepadli lupiči na Chomutovsku čtyři sázkové kanceláře. K tomu můžeme připočíst případ z února 2008, kdy muž s nožem v ruce vyloupil Fortunu v jirkovské čtvrti Nové Ervěnice nebo podobně starý případ dalšího přepadení pobočky u Luny.

Lupiči jakoby se v poslední době na sázkové kanceláře zaměřili. Dříve to byly hlavně benzinové pumpy, ty ale postupně zavedly uzavřené noční provozy a jejich zabezpečení vzrostlo.

U sázkových kanceláří je zabezpečení individuální a jsou tu velké rozdíly. Redakce to zjistila, když objela pobočky tří největších kanceláří v Chomutově. Třeba Tipsport v obchodním centru Chomutovka je v takřka absolutním bezpečí, zatímco obsluha pobočky stejné kanceláře na Dřínovské ulici se večer raději zamyká.

Zřejmě je to náhoda, ale nejčastějším terčem lupičů na Chomutovsku jsou pobočky Fortuny. Přitom její vedení je se zabezpečením svých prostor spokojené. „Popisovat bezpečnostní opatření pochopitelně není možné, ale vnímáme je jako dostatečné a na jejich inovaci pracujeme průběžně," napsal Chomutovskému deníku Petr Šrain, mluvčí Fortuny. Bezpečnostní opatření na nedávno přepadené pobočce na Palackého ulici považuje společnost dokonce za nadprůměrné.

Všechny sázkové kanceláře mají pro zabezpečení svých poboček interní předpisy, z nichž pochopitelně odhalují jen málo. Standardně mezi ně patří nařízení, aby v pokladně bylo vždy co nejméně peněz v hotovosti.

Sázkové kanceláře a bezpečí jejich pobočekOslovili jsme tři největší sázkové kanceláře s několika otázkami na zabezpečení jejich poboček. Co nám odpověděli?

Lubomír Ježek, Tipsport, :Přestože má Tipsport cca 1000 poboček, tj. kamenných provozoven v celé České republice, k přepadení dochází v posledních letech čím dále méně, nejhorší to bylo před cca 8-10 lety. Je to dáno i bezpečnostními opatřeními, které Tipsport zavedl a interními směrnicemi a pravidly, jimiž se obsluha řídí. Jaká to opatření konkrétně jsou, samozřejmě nebudeme veřejně sdělovat, abychom případné pachatele trestné činnosti neinformovali. Jedním z pravidel například je, aby na pobočce bylo co nejméně peněz v hotovosti.

Markéta Světlíková, Chance:Bezpečnostní opatření pro pobočky sázkové kanceláře jsou stanovena interními předpisy. Protože naše pobočky nejsou zcela totožné, opatření se mohou drobně odlišovat, například jsou různé úrovně uzavřenosti přepážek. Nemohu však být více konkrétní, protože popis opatření by mohl snížit jejich účinnost. Poskytovat návod případným pachatelům je to poslední, co bychom chtěli.
Součástí interních směrnic je také postup našich zaměstnanců v případě nestandardních situací či manipulace s penězi. Co se týká chování pracovníků při přepadení, vždy se mají především vyhnout jakémukoli ohrožení zdraví či života. Limity finanční hotovosti jsou stanoveny tak, aby na pobočkách bylo vždy peněz co nejméně. I proto si sázející v případě vyšší výhry vždy domlouvají její vyzvednutí den či dva předem.

Petr Šrain, Fortuna:Popisovat bezpečnostní opatření pochopitelně není možné, a to právě z bezpečnostních důvodů. Vnímáme je jako dostatečné, na jejich inovaci pracujeme průběžně. Interní pravidla pro zacházení s penězi i pro případ přepadení samozřejmě máme, ale z bezpečnostních důvodů samozřejmě nelze komentovat.

Jak bezpečné jsou pobočky v Chomutově?

FORTUNA, PALACKÉHO

Nejnovější přírůstek do rodiny vykradených sázkovek leží v centru okresního města. Málokoho by napadlo, že právě na tak frekventované ulici, dojde k ozbrojenému přepadení. To se stalo navíc ještě v době, kdy řada lidí šla ještě z práce domů. Zaměstnance uvnitř má chránit pouze velmi nízké sklo, to ale žádnou faktickou ochranu neposkytuje. Toho využil i útočník a namířil přes něj na ženu svůj revolver, ta se ani neměla kam schovat. „Dřív tu fungoval bar, ten je ale teď zavřený," uvedla zaměstnankyně. „Večer tu tak už často nikdo není a to se pak člověk samozřejmě cítí hůř," dodala. Poloha na důležité ulici Fortuně tak nepomohla a přestože kancelář hlídá zevnitř kamera, tak tím ochrana proti přepadení končí. Nízké sklo totiž pomůže maximálně tak psychologicky, jinou ochranu v žádném případě nepředstavuje.

TIPSPORT, DŘÍNOVSKÁ

Tipsport na Březencké.Smutný vítěz v Chomutově. Tak by se dal označit Tipsport na Březenecké. Přestože leží doslova naproti městské policii, tak se zaměstnankyně dost bojí. Není se ani čemu divit sázkový terminál stojí v malé dřevěné „ohrádce", kde falešný pocit ochrany vytváří sklo, které stěží dosahuje do výšky očí. Kamera nikde. „Většinou tu někdo je, ale jakmile kolem večera lidé začnou odcházet a já tu mám být sama, tak okamžitě zamykám, to ale nejde pořád," postěžovala si zaměstnankyně. „Také se tu zavedli klubové karty, aby sem nechodil kde kdo a měli jsme slušnou klientelu," dodala. Podle ní se hlavně za poslední rok situace na Březenecké rapidně zhoršila a to více se teď v práci bojí.

CHANCE, BŘEZENECKÁ

Nepřehledná poloha mezi „experimenty", nepřehledná budova bývalého „Crystalu". Chance na Březenecké leží doby kamenem dohodil od ostatních sázkovek a podobně jako ony i tato kancelář může nahrávat pachatelům díky lokalitě. Zaměstnanec uvnitř sice sedí za zamčenými dveřmi a za sklem, staré dveře ale mají pramálo společného s bezpečností. Více než z půlky je totiž tvoří matné a tenké sklo, které nepředstavuje žádnou překážku. Mezery ve skle na přepážce v oblasti očí zbavují ochranné sklo smyslu. Vše završuje chybějící kamera, a tak tato pobočka patří z hlediska bezpečnosti mezi ty horší, které jsme navštívili.

FORTUNA, KULTURNÍ DŮM ZAHRADNÍ

Poloha pobočky Fortuny v Kulturním domě na Zahradní bezpečnosti zrovna nenahrává. Může za to hlavně temná dlouhá chodba, jež vede skrze kulturák a ve které se sázkovka nachází. I přes den je tam taková tma, že pobočku vidíte jen díky svítícímu poutači. Přes den se ve tmě poflakující výrostci a specifická poloha na Zahradní bezpečnosti lokality také zrovna nepřidávají. Kancelář je mimo dohled veškerých chodců , alespoň uvnitř je však zaměstnankyně „chráněna" kamerou, obyčejným sklem a zamčenými dveřmi.

TIPSPORT, OC CHOMUTOVKA

Tipsport v Chomutovce má zásadní výhodu leží se v místě, kde denně projdou tisíce lidí. „Právě kvůli tomu se tu prakticky nebojím, ale samozřejmě stát se může cokoliv," vysvětlila prodávající. „Zavíráme v sedm večer a to tu stále ještě někdo je, takže je to určitě lepší, než být v pobočce někde na ulici," dodala schovaná za sklem a dřevěnou příčkou. Vykradení této pobočky je tak prakticky vyloučené, centrum navíc chrání i bezpečnostní kamery, jež toto riziko ještě snižují.

CHANCE, PALACKÉHO

Pobočka Chance na Palackého se nacPobočka Chance na Palackého.hází jen kousek od místa nedávné loupeže. Frekventovaná chomutovská třída bezpečnosti kanceláře nahrává, vnitřní absence viditelné kamery už nikoliv. Výhodu představuje propojení se sousedící restaurací. „Když už tu je pak méně lidí, tak otevřu dveře do vedlejší restaurace, rozhodně se pak cítím bezpečněji," uvádí zaměstnankyně. Ta sedí za sklem a v dřevěné příčce s celkem masivními dveřmi. 

FORTUNA, BŘEZENECKÁ

Kancelář na Březenecké hlídají rovnou dvě kamery, problém je ovšem izolace místa. Na pobočku lze pořádně vidět jen z jednoho domu, v okolí je navíc nezanedbatelný počet restaurací a „non-stop" podniků řada z nich přitahuje pochybnou klientelu. Uvnitř kancelář působí bezpečně, zaměstnanec je schovaný za sklem a bytelnou konstrukcí, která téměř dosahuje stropu. Na otázku, zdali se cítí bezpečně, odpovídá, že ano. Nutno dodat, že odpověď sděluje s patřičným firemním úsměvem na tváři.

FORTUNA, JIRÁSKOVA

Fortunu v Jiráskově ulici si jen za poslední roky vybrali ozbrojení pachatelé už dvakrát. Nachází se mezi několika restauracemi, poblíž je i několik heren a nonstopů. Panelová zástavba v okolí nízké budovy bezpečnosti nepřidá, zevnitř je však pobočka poměrně zabezpečená nechybí sklo, kamera, ani pevná dřevěná konstrukce.

FORTUNA, DŘINOVSKÁ

Zvláštní případ představuje restaurace Beseda na Březenecké. Uvnitř není čistě pobočka sázkové kanceláře, ale jen terminál. V Besedě vyřešili otázku bezpečnosti po svém. „Udělali jsme petici a dali jsme jí vedoucímu, protože tu byly problémy s hodně lidmi. Chodili sázet, ale i na automaty," řekla zaměstnankyně Milada Kordová. „Je z toho klub, dveře jsou zamčený a musí se zazvonit. Od té doby je to tu o dost lepší," dodala. Na Březenecké stejně postupovali právě i v Tipsportu ve Dřínovské ulici. 

GLOSA JOSEFA DUŠKANávod?Ne, varování!Hodně jsme o tomhle tématu v redakci diskutovali. Ne jestli vůbec pobočky sázkových kanceláří zmapovat, ale co o jejich zabezpečení napsat, abychom nedávali návod pro lupiče. Nakonec jsme se ale rozhodli popsat víceméně všechno. Nic z toho totiž není tajná informace, píšeme jen to, co může vidět každý, kdo do konkrétní pobočky zajde. Tedy i případný lupič.
A proč o tom vlastně píšeme? Přečtěte si článek vlevo. Sázkové kanceláře jsou v poslední době snad nejohroženější provozovny. Točí se tu dost peněz, ale zabezpečení pořád kulhá. Mluví o tom i ženy za přepážkami, byť většinou ne před novináři. Ale je to fakt. Bojí se. Chceme na to upozornit, chceme varovat. A třeba i sázkové kanceláře dotlačit k tomu, aby zabezpečení svých poboček zlepšily.
Společně s tím ale vyplouvá na povrch další fakt, o kterém lidé stále častěji mluví. Lidé se v Chomutově necítí moc bezpečně. Přečtěte si třeba, co nám řekla paní z pobočky Tipsportu na Březenecké…