Žádost Pirátů, aby Chomutov přispěl na sportovní přípravu žákovských týmů, byla nakonec vyslyšena. Zastupitelé jim na pondělním zasedání (15. června) přiklepli dotaci 2,4 milionu korun, kterou klubu původně upřeli kvůli dluhům u městských organizací. Názor změnili díky tomu, že uzavřel splátkové dohody. Navíc přišel s nabídkou, aby mělo město svého člověka přímo v jeho kontrolním výboru.

Prvoligový klub dlužil bezmála dva miliony společnosti Kultura a sport, které provozuje zimní stadion. První splátku 520 tisíc už klub uhradil a dále má splácet po 87 tisících měsíčně do konce října příštího roku. Závazky vznikaly od roku 2018, krize nastala loni před posledním extraligovým zápasem. „Tehdy jsme jim chtěli zavřít stadion, peníze ale nakonec poslali,“ poznamenala jednatelka společnosti Věra Fryčová.

Chomutovské bytové mají Piráti uhradit 287 tisíc ve dvanácti splátkách po 30 tisících a zbytek úroků.

Jedlé aleje jako návrat ke kořenům

Klub dluží i svým hráčům a dalším hokejovým subjektům, aby získal prvoligovou licenci, musí mít závazky vypořádané do konce července.

Zastupitelé se nemohli shodnout na tom, zda miliony klubu přiklepnout. Rokovali o tom půl druhé hodiny. Zatímco například zastupitel Jan Mareš (ČSSD) projevil názor, že jsou Piráti sportovním klubem jako každý jiný a proč mu tedy dotaci nedat, proti byl Marian Bystroň z hnutí PRO Chomutov.

„Není to stejné. Ostatním klubům poskytujeme dotace, když mají splacené závazky. Tady jsou uzavřeny splátkové kalendáře a je tu obava, aby dotace nebyla využitá ke splácení starých dluhů,“ namítl.

Ilustrační foto
Na Chomutovsku zemřel po srážce se zemědělským strojem cyklista

Na zasedání dorazili i nově zvolení zástupci vedení spolku, aby podpořili žádost klubu, který je v zoufalé situaci. „Piráti jsou na tom velmi špatně. Stojíme tu a žádáme o dotaci, která byla pozdržena a pro nás je klíčová,“ uvedl místopředseda spolku Jiří Sochor. „Pokud ji nedostaneme, přineseme klíče, ať to zkusí někdo jiný. Stojíme tu kvůli mládeži,“ řekl otevřeně. V čele spolku je teprve od května, stejně tak i předseda Daniel Badinka a další místopředseda Jaroslav Procházka, kteří také přišli na zasedání. Spolu s nimi má nový výkonný výbor pět členů.

Původně klub od Veverkových převzali místní podnikatelé ze sedmi společností. Na jejich bedrech také skončila dluhová zátěž po předchozích majitelích. Kvůli té je teď hokejový klub v insolvenci. V současnosti je jediným držitelem akcií zapsaný spolek Piráti. Jeho zástupci v pondělí krom jiného řekli, že není v silách spolku splatit dluhy akciovky, s výjimkou těch, které má vůči hokejovým subjektům. Zaznělo to vůbec poprvé, do té doby se k dluhům hlásil.

Chybějící úsek cyklostezky mezi Chomutovem a Jirkovem prochází dokončením a je tu jedna zajímavost. Podél stezky jsou vysazené staré odrůdy jabloní naroubované na vysokokmeny.
Nový cykloúsek lemují jabloně. Lidé je mohou otrhávat

Pro větší transparentnost ale klub městu nabídl možnost nadstandardní kontroly, kdy může mít svého zástupce v kontrolním výboru. Kromě účtování by mělo přehled i o každodenním dění v klubu a atmosféře. Obě strany o tom ještě budou jednat.

Zastupitelé nakonec dotaci takřka jednohlasně přiklepli, za což vedení spolku poděkovalo. „Dali jste nám možnost Piráty zachránit. Uděláme vše pro to, aby hrála aspoň mládež,“ uvedl místopředseda Sochor. Podle jeho slov hrozí, že bude klub poprvé po 75 letech od svého založení bez dospělého hokeje.