Jahodové knedlíky, koláč, dortík, osvěžující pohár či koktejl. Nebo prostě jen tak. Milovníkům jahod začíná sezona. V Ústeckém kraji letos s několikatýdenním zpožděním. Na plantážích se pomalu rozbíhají také oblíbené samosběry. Lidé už mohou vyrazit do Havraně u Mostu, na dalších místech se začne za pár dní.

„Letošní sezona se vlivem chladného května opozdila zhruba o tři týdny. Samosběry začínají právě v těchto dnech. Prozatím je možné si pro jahody dojet na plantáž k Havrani u Mostu, ta je otevřená od úterý 8. června,” potvrdil Josef Šupík z firmy Sady Louny, která samosběry v regionu provozuje na několika místech.

Na plantáž na Mostecku se hned první den vydala řada lidí. „Jsou výborné. Jsem ráda, že jsem zajela. Natrhala jsem si nějaké jen tak na jídlo, uděláme si také jahodové knedlíky,“ usmívala se Ivana Paterová. Z pole nedaleko Havraně si odnášela plný košíček.

Předsedové hodnotitelských komisí v soutěži vín pro 19. ročník Vinařských Litoměřic
Vinaři letos připravili velmi pěkná vína, ukázalo hodnocení před výstavou

I na dalších místech, kde má políčka jahod společnost Sady Louny, se už zájemci brzy dočkají, ovoce dozrává. „Další samosběry se budou přidávat postupně v řádu dnů, předpokládáme možná už koncem tohoto týdne nebo začátkem příštího. Kromě Havraně bude samosběr v Žiželicích u Žatce, v Droužkovicích u Chomutova a u Cítolib u Loun,“ pokračoval Šupík. V Hudcově u Teplic firma samosběr zrušila.

„Už se moc těším, až si sama nasbírám čerstvé jahody. Snad už brzy dozrají. Mám záruku, že jsou čerstvé, krásně zralé. Jezdím každý rok, vždycky několikrát. Nejraději je jím jen tak,“ je nedočkavá Milada Šenfeldová ze Žatce. Společně se svou známou míří tradičně na plantáž k Žiželicím u Žatce. Letos si ještě pár dní musí počkat. „Natrhám si kolik potřebuji a ještě ušetřím. Máme rádi jahodové koláče a výborné jsou také plněné jahodové knedlíky. A zbytek si pak zamrazím,“ přidává se Helena Andrlová.

Za jahody, které si lidé v Havrani a na dalších plantážích společnosti Sady Louny sami nasbírají, zákazníci dají 69 korun za kilogram. Již nasbírané jahody stojí 120 korun za kilogram.

Špičkoví psi cvičení na vyhledávání lidí v sutinách a jejich psovodi si dali dostaveníčko ve Chbanech
Elitní psí záchranáři soutěžili. Scénář je přenesl do továrny po výbuchu

Stejnou cenu za samosběr, tedy 69 korun, plánují také v Jahodárně Brozany, která sídlí nedaleko sjezdu z D8 právě na Brozany. „Samosběr zahájíme pravděpodobně kolem 15. června. Letos je sklizeň o něco později, loni už touto dobou byla v plném proudu,“ informovali zástupci společnosti. Lidé si v Brozanech mohou koupit jahody už nyní, ale prozatím jen ty už nasbírané. Za kilogram zaplatí 150 korun.

Dalším místem v regionu, kde bude možný samosběr jahod, je Farma Stebno u Petrohradu. „Letos to ale bude později, předpokládáme, že bychom mohli začít koncem měsíce,“ uvedl majitel Milan Pěnička. Ani v Ročově ještě nezačali, prozatím plánují, že sklizeň tam začne v polovině června.

Na Ústecku pěstuje jahody firma Zahrada Svádov. Lidé si je tam mohou koupit ve stánku přímo ve Svádově nebo také v centru Ústí nad Labem, samosběr tam letos nebude. „Sklizeň má letos nejméně čtrnáct dní zpoždění, ale zase bude déle. Předpokládáme, že jahody budou určitě nejméně do poloviny července a bude jich hodně,“ dodává Stanislav Štrympl.