„Viděl jsem prezidenta, viděl jsem prezidenta," poskakuje před chomutovským kinem malý kluk radostí a chlubí se kamarádům. Dva starší manželé tu také zvědavě čekali na příjezd prezidentské kolony černých aut. „Nechceme se na nic ptát, jen ho vidět. Volili jsme ho," říkají a pospíchají dovnitř, do sálu.

Tam už čeká na prezidenta Miloše Zemana skoro plný sál, na dvě stovky Chomutováků a Jirkováků. Když se dočkají a prezident vejde za doprovodu hejtmana Oldřicha Bubeníčka a primátora Jana Mareše do sálu, tleskají a vstávají…

Irský vtip jako motivace k volbám

Chomutov byl jednou z posledních zastávek v programu prvního dne prezidentské návštěvy Miloše Zemana v Ústeckém kraji. Únava na něm ale nebyla znát. Ve svém úvodním proslovu přítomné vyzval, aby šli volit, že jen tak mohou něco ovlivnit. A jako motivaci přidal irský vtip. „Patrik se modlí k Pánubohu a říká: Pane Bože, dej, ať vyhraji v loterii. Modlí se rok, modlí se dva a třetí rok se rozevřou nebesa a Partikovi se zjeví Hospodin a ten praví: ´Patriku, zželelo se mi tě. Vyhraješ v loterii. Ale i ty pro to musíš něco udělat, kromě modlení. Partiku, kup si los! Tak vy jděte k volbám, to je váš los."

Noví policisté by měli posílit konfliktní oblasti

V následné diskuzi si první vyzvaní občané stěžovali hlavně na velkou kriminalitu ve městě a problémy s romskou menšinou. „Vždyť my už se bojíme na našem sídlišti žít, mého muže tam nedávno přepadli," svěřovala se starší paní z Písečné.
Přestože otázky byly cílené spíše na primátora Chomutova Jana Mareše, prezident se odpovědi nevyhýbal. Přimluvil se za to, aby z tisícovky nových policistů, kteří mají posílit oddělení v celé republice, jich přibylo nejvíc právě v konfliktních oblastech.

V souvislosti s problematikou sociálních nepokojů a zvýšené kriminality zmínil Miloš Zeman také otázku ubytoven, které si za minimální prostor a služby účtují maximální částky na nájemném. Chyba je podle něj v zákoně o státním příspěvku na bydlení, který nahrává nejen nepřizpůsobivým, ale také majitelům ubytoven, kteří pak na státu parazitují. „Upravme zákon tak, aby vyhovoval přizpůsobivým, a ne nepřizpůsobivým občanům," řekl.

Po skončení debaty v kině odjel pak prezident na krátkou návštěvu chomutovské nemocnice a poté do Žatce.

Plynovod v Jirkově

Ještě před návštěvou Chomutova se zastavil u trasového uzávěru plynovodu Gazela v Jirkově. Tam se setkal se zástupci majitelů a managementu firmy NET4GAS. Společnost v lednu zprovoznila zmíněný plynovod, který napojil Česko na ruský zemní plyn proudící do Evropy severní cestou, tedy plynovodem Nord Stream vedeným po dně Baltského moře. 

Trasový uzávěr plynovodu v Jirkově je jedním z pěti propojení Gazely se stávající soustavou plynovodů na našem území.
Zeman se zajímal o bezpečnost a monitorování plynovodu i další investice firmy. „Důležité je, že se posílily reverzní toky, tedy že plyn může téci obousměrně. Garantuje také energetickou bezpečnost," reagoval Zeman na dotaz novinářů ohledně významu plynovodu Gazela.

Potvrdil tak názory odborníků, že Česko může nyní odebírat ruský plyn bez závislosti na Ukrajině jako tranzitní zemi, dodávky už by neměly být ohroženy opakujícími se rusko-ukrajinskými obchodními půtkami.

Kdo ze známých lidí byl v kinosále? Jaký dar dostal prezident od radnice a co na to říká jeho autor? Co ještě zaznělo při jeho návštěvě? Čtěte další zajímavosti z návštěvy prezidenta Miloše Zemana v sobotním Chomutovském deníku!