Pouhý týden mají rybáři na to, aby skončili s výlovy ryb. Limituje je studené počasí. V sobotu si dali práci na horním Spořickém rybníku.
„Je to dřina,“ smál se rybář a hospodář oblastní organizace Českého rybářského svazu Stanislav Klimeš. „Nemáme rybníky, kde by se daly jen zatáhnout ryby do sítí. Musíme do bahna a pracovat ručně,“ podotkl. Sám přitom třídil ryby v mrazivém ránu. Samozřejmě bez rukavic, stejně jako jeho kolegové rybáři.

Přes velkou námahu je výlov pro rybáře svátkem. „Je to vyvrcholení sezóny po celoročním krmení,“ nastínil hospodář. Poté, co rybáři kapry, líny a amury naberou podběráky a naplní jimi kádě, roztřídí je, zváží a převezou do sportovních vod.

Zarybní jimi Údlické propadliny, nádrž VTŽ a dva černovické rybníky u sila. Tam si je časem dokrmí a odchytí sportovní rybáři.


Už je skoro hotovo, jde se na pstruhy


Vylovený už je krom spořického horního rybníka jeden z Filipových rybníků, rybník u Vinných sklepů a Otvický rybník. Rybáři si chválí jak jim v jejich vodách pěkně „nakynuli“ například pstruzi duháci. „Mají v průměru čtyřicet deka a vylovili jsme jich kolem dvanácti tisíc kusů,“ pochlubil se Stanislav Klimeš. „Pěkné ryby jsme odlovili i mezi kapry. Mají přes dvě kila. Ale v kusech to neodpovídá představě, jakou jsme původně měli,“ dodává.

Do konce týdne zbývá vylovit ještě horní Filipovy rybníky, Doubky a Chomutovku, kde se daří pstruhům obecným.
Sezóna rybářům ale úplně nekončí, v zimě musí na rybnících prosekávat ledy.

Rybář: „Výlov, to je svátek

Hospodář místní rybářské organizace Chomutov Stanislav Klimeš se na výlovy těší. Byl i u toho spořického.

Jak se vám výlov podařil?
Šlo to dobře. Ryby se tady hůře dostávají ven, hodně práce se dělalo ve vodě.

Co s vylovenými rybami bude? Půjdou kapři na vánoční stoly?
Ne, nejsou pro vánoční trh, ty větší půjdou do sportovní vody, menší dokrmíme.

Jak vnímáte výlov? Jako těžkou práci nebo jako svátek?

Je to svátek. Jde o konec a završení sezóny, vidíme výsledky celoroční práce. Zatím to vypadá dobře. Hodně práce už teď máme za sebou, zbývá nám ještě Chomutovka. (rod)