Severočeské farmářské trhy, které si lidé velmi oblíbili, zahajují čtvrtou sezonu. Na chomutovském centrálním náměstí 1. máje nabídnou stánkaři nejrůznější zboží už dnes, v tradičním čase od 08:00 do 12:00 hodin. V Kadani na Mírovém náměstí si zájemci nakoupí produkty tuzemských výrobců letos poprvé ve středu 12. března. Na jirkovské náměstí dr. Edvarda Beneše trhy zavítají 26. dubna.

V Kadani nově ve středu

Největší změny čekají na obyvatele Kadaně, upřesnil je Adam Weber z pořadatelského týmu. „Dosud jsme trhy pořádali v pátek, a to až v odpoledních hodinách. Nově jsme se rozhodli pro středu, stánkaři navíc zahájí prodej hned ráno. Vyhovíme tak zejména seniorům. V klidu si nakoupí už dopoledne, vyhnout se tak náporu zákazníků, kteří zamíří na trhy po pracovní době," vysvětlil.

Až do konce listopadu

Centrum Chomutova opanují trhovci každou druhou sobotu. Celkem se tak ve městě objeví dvacetkrát, naposledy 29. listopadu. V Kadani je letos naplánováno do 12. listopadu osm trhů, a to každou druhou středu v měsíci. Výjimkou je červenec, kdy prodejci nedorazí. Jirkov bude hostit čtyři trhy, kromě dubna ještě v červnu, září a říjnu. Podrobné informace zájemci najdou na webových stránkách www.severoceskefarmarsketrhy.cz.
 

Nejbližší farmářské trhy ve městechChomutov: 8. a 22. března, 5 .a 19. dubna, sobota 8 - 12 hod., náměstí 1. máje
Kadaň: 12. března, 
9. dubna, středa 9 - 16 hod., Mírové náměstí
Jirkov: 28. dubna, sobota, 8 - 12 hod. nám Dr. Edvarda Beneše 

 

Největší trhy

Chomutovské trhy Weber označil za největší v celém Ústeckém kraji, zároveň jsou i nejnavštěvovanější. „Zaznamenali jsme už více než 40 prodejců, což je bezkonkurenčně nejvíce. Na webových stránkách před každými trhy zveřejňujeme seznam stánkářů včetně sortimentu, který nabízejí. Lidé tak mají přehled a mohou se vydat pro konkrétní zboží. Snažíme se také každým rokem přilákat někoho nového, letos to v Chomutově bude řezník a výrobce moštů," doplnil. Na trzích podle něj nebudou chybět ani doprovodné akce, soutěže či ochutnávky gastronomických specialit.

27 prodejců

Na premiérové trhy v Chomutově dorazí 27 stánkařů. Přivezli francouzské speciality, uzené ryby, rybí saláty, koření, škvarkové tyčinky, oštěpky, korbáče, parenicu, zavařované maso, omáčky a polévky, ručně zdobené perníčky, cukrovinky, přírodní léčiva a masti, uzeniny, grilované klobásy, koňské karbanátky, postaru mletou mouku, rakytník, zeleninovou hořčici, mošty, sušené plody či čerstvé siveny nebo pstruhy.

Ze tří do devíti měst

Severočeské farmářské trhy organizuje od roku 2011 občanské sdružení Český um Artificium Bohemikum, které jeho členové založili k podpoře a propagaci tradiční výroby, řemesel a regionálních produktů. Trhy začínaly na třech místech, kromě Chomutova ještě v Ústí nad Labem a Mostě. Postupně se rozrostly do dalších šesti měst Ústeckého kraje, a to do Kadaně, Jirkova, Teplic, Litvínova na Mostecku, Štětí na Litoměřicku a Jimlína na Lounsku.

Venkovské trhy

Na mimoměstskou aglomeraci chomutovského regionu se zaměřilo MAS Sdružení Západní Krušnohoří se sídlem v Droužkovicích. Také už čtvrtým rokem organizuje prodejní dny čerstvých domácích produktů od tradičních výrobců z okolí pod názvem Venkovské farmářské trhy. Uskuteční se od dubna do prosince v osmi obcích.

„S prodejci pracujeme celý rok, sázíme na prověřené a renomované pěstitele, chovatele a živnostníky. Naše trhy jsou specifické v tom, že kromě nákupu si lidé i popovídají, pobaví se, svěří se se svými zkušenostmi," přiblížila atmosféru trhů předsedkyně sdružení Hana Dufková. Připomněla, že součástí akce jsou i atrakce a soutěže pro děti a také tradiční soutěž v kotlíkovém vaření.