Neradi vidíte poházené odpadky, počmárané zdi či oprýskané prolézačky v okolí svého bydliště? A rozčiluje vás, že s tím nikdo nic nedělá? Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) přišla s výzvou: Vylepšeme si okolí sami, ruku na to!.

Právě včera se rozběhly první dobrovolnické akce v rámci projektu 72 hodin. Po tři dny, do 14. října, budou dobrovolníci v řadě zemí Evropy realizovat buď své vlastní nápady, jak změnit věci, které se jim nelíbí, anebo se připojí k jiným. V České republice je připraveno 212 projektů do kterých se zapojí více než pět tisíc lidí. Dobrovolníci nechybí ani na Chomutovsku.

Děti si budou mít kde hrát

Hned v první den akce se do projektu 72 hodin zapojili dobrovolníci z Kadaně, které svolalo dobrovolnické centrum Radka. To se rozhodlo pro podzimní úklid a opravu dětských hřišť. „I přes nepřízeň počasí se na hřišti Zahrádka u provozovny RADKA a na hřišti pro nejmenší u Šuplíku sešlo téměř dvacet lidí," přibližuje organizátorka Adéla Kašková. Jejich heslem bylo: „Přijďte nám pomoci, ať si vaše děti mají kde hrát."

Podzimní úklid ve Vilémově

„Opět začala škola a naše děti by rády pomohly s podzimním úklidem," přiblížila další akci Jana Budáková z mateřské a základní školy ve Vilémově. Školáci proto vyzvali všechny spoluobčany, aby nachystali na pátek odpoledne před dveře svých domů nepotřebný starý papír a pet lahve. „Naše děti vše sesbíraly a ušetřily tak spoluobčanům čas a společně zkrášlili naše okolí," vysvětlila Budáková.

Vyčistí vodu i les. Přidejte se!

Devět dětí se pod vedením Jiřího Kokeše rozhodlo vyčistit břehy Ovčího rybníka a okolního lesa, který se nachází mezi obcemi Boleboř a Jindřišská. S mottem „pomáháme přírodě" se tam bude uklízet již zítra odpoledne. Přidat svou ruku k dílu můžete i vy.

Stačí málo

„Smyslem akce je zapojit během dvaasedmdesáti hodin co nejvíce dobrovolníků a ukázat jim, že stačí málo, aby dokázali mnoho. Že jsou sami schopni změnit věci, které se jim nelíbí," vysvětlil místopředseda ČRDM Ondřej Šejtka.