Ve Výsluní se zuby nehty brání proti výstavbě větrného parku. Proto se chtějí pustit do změny územního plánu, která by zmařila úsilí investora, plzeňské společnosti APB.

Územní plán hodlají měnit i v Kryštofových Hamrech. Jen z naprosto rozdílných důvodů: aby vzniklo více prostoru pro desítky obřích větrníků, které obci mohou „sypat“ další milióny korun do rozpočtu.

„Větrníky mají stát na loukách nad silnicí od Myší Díry až po Výsluní. Má jich být šest. My je tu ale vůbe nechcem a děláme vše pro to, abychom to odvrátili,“ prohlásil starosta Výsluní Werner Klenot.

Bývalé zastupitelstvo výstavbě větrných elektráren fandilo a podepsalo s investorem smlouvy. Protože se ale nezačalo stavět včas a záměr vybudovat farmu teprve prochází procesem EIA, ve kterém se posoudí vlivy na životní prostředí, má obec čas se proti záměru postavit.

„Chceme se co nejdříve pustit do změny územního plánu, ze kterého větrníky úplně vypustíme,“ dodal starosta. Podle nového vedení obce jde jen o byznys, který má se zelenou energií málo společného.

V celém katastru se zatím netyčí jediný stožár s obřími listy, které by rozrážely vzduch. Přesto Volyňským nedaleko Rusové vadí větrníky v sousedství. Nepříjemně je obtěžuje hluk, který vydávají.


Milióny za vítr


V Kryštofových Hamrech, kde už nyní roztáčí vrtule v blízkosti Přísečnické přehrady dvacet čtyři elektráren, má přibýt dalších dvacet tři větrníků. „Chystáme se změnit územní plán, aby se rozšířilo území pro výstavbu,“ uvedl starosta František Henzl známý svým vstřícným postojem k větrným farmám. Důvod je jednoduchý. Obci z toho plynou značné příjmy. „Ročně nám jdou do rozpočtu milióny navíc. Díky tomu jsme v Kryštofových Hamrech i Černém Potoce opravili cesty, pořídili nové veřejné osvětlení a nechali opravit střechu kostela,“ vyjmenoval starosta klady. Podle jeho slov je i nadále do čeho investovat.

Ruší vás pohled na větrníky v horách? Vadí vám? Hlasujte v anketě vpravo, podělte se o svůj názor v diskuzi pod článkem.