Odklepnuto. Příští rok bude Chomutov hospodařit s mírně vyšším rozpočtem, než tomu bylo letos. Proteče jím 1,252 miliardy korun, tedy o 32 milionů více. Navzdory tomu obsahuje schodek 60 milionů korun. Zastupitelé rozpočet schválili na posledním prosincovém jednání.

„Schodek je způsobený přetlakem investičních akcí, protože jinak je rozpočet slušně přebytkový,“ vysvětlil, kde se vzalo minus, vedoucí odboru ekonomiky Jan Mareš.

Čisté příjmy tvoří 1,143 miliardy a na výdajové stránce je 1,203 miliardy korun. Aby se tedy město dostalo na nulovou variantu rozpočtu, kdy jsou si příjmy a výdaje rovné, zapojí volné finance, které ušetřilo v uplynulých letech.

Radnice v Chomutově.
Nestíháme, řekli Chomutovští a přibrzdili participativní rozpočet

Pomůže také znovuschválení poplatků za odpad, které zastupitelé odhlasovali rovněž na posledním jednání. Umazat má třetinu deficitu. „Až bude schváleno rozpočtové opatření, schodek se sníží o 22 milionů,“ upřesnil ekonom. Chomutované zaplatí za svoz odpadu ročně pětistovku.

Zbývajících 38 milionů by měly dokrýt právě úspory. „Z mého pohledu ale nakonec nebude potřeba volné prostředky zapojit, protože se z investičních akcí obvykle nestačí udělat více než osmdesát procent. Stává se, že neproběhnou tendry a akce se posouvá do příštího roku,“ předpokládá Mareš. „Navíc v některých položkách očekáváme zlepšení plnění,“ dodal.

Rostou například daňové příjmy, kdy rozpočet počítá s nárůstem o nejméně 57 milionů korun. Toto číslo je přitom záměrně podhodnocené, dá se tedy předpokládat, že do rozpočtu nakonec přiteče vyšší částka. Zbytek schodku tak bude zřejmě smazán zcela „bezbolestně“.

Ilustrační foto
Z nuly na pět set: Chomutov opět zavedl poplatky za odpad

Chomutov plánuje, že v příštím roce proinvestuje 287 milionů korun, tedy o 16 milionů méně, než bylo plánováno pro letošek. Tou nejdražší položkou má být zhruba 30 milionů korun za nové parkoviště na Kamenném Vrchu.

Dalších 28 milionů půjde na dokončení největšího chomutovského projektu posledních let: vybudování digitálních, jazykových a přírodovědných učeben na základních školách a 12 milionů se prostaví také při zateplování základní školy na Kadaňské. S pracemi se začalo v letošním roce a celkový rozpočet dosáhl 32 milionů.

Opozice měla výhrady

Návrh rozpočtu se neobešel bez námitek opozičních stran. „Máme deficitní rozpočet v době, kdy máme příjmy, jaké jsme nikdy neměli. Byl bych obezřetnější a opatrnější a v takové době sestavoval rozpočet jako přebytkový,“ poznamenal Jan Zahrádka z ODS. „Příště bychom k tomu měli přistupovat jinak,“ dodal.

David Palán z PRO Chomutov zase apeloval na to, že by se absolutní prioritou v investicích měly stát opravy lávek a mostů. Varovnou zkušeností byl nečekaný pád Trojské lávky v Praze. V následujícím roce bude sice opravený most v Riegrově ulici a lávka u Globusu, opravy dalších se ale posouvají do příštích let.

Z námitek ale nevzešel žádný protinávrh a zastupitelé rozpočet schválili v navrhované podobě.

Závazek na dalších pět letVe volných financích má Chomutov 190 milionů korun, které průběžně hodnotí. Dalších 204 milionů je vázáno ke splátkám úvěru, kdy město ročně splácí kolem 49 milionů. Závazek vznikl v roce 2009. Tehdy bylo třeba podpořit IPRM a výstavbu rozsáhlého sportovního areálu na Zadních Vinohradech. Úvěr má být splacený v roce 2023.

Betlémské světlo, ilustrační foto
Zapalovačem rozsvítit Betlémské světlo? To by byl podvod, říkají skauti