Nově navýšené platy zaměstnanců ve veřejné správě, náklady za elektřinu a plyn, které strmě vyrostly a chuť investovat. To jsou hlavní důvody, proč zastupitelé Chomutova schválili rozpočet na příští rok se schodkem 187 milionů korun. Město bude hospodařit s objemem rozpočtu v celkové výši 1,352 miliardy korun, přičemž deficit vykryjí hospodářské přebytky z minulých let.

„Původně jsme sestavili nultou variantu rozpočtu. Následně jsme ale museli reagovat na vnější vstupy, které přišly v rámci navrhovaných úprav legislativy nebo vydaných nařízení vlády. Jedno z nich bylo rozhodnutí o valorizaci mezd o částku 1 400 korun za zaměstnance za každý měsíc, které se promítlo ve všech příspěvkových organizacích města,“ uvedl hlavní ekonom města Jan Mareš.

Po dlouhých letech příprav ve středu 17. listopadu otevřelo muzeum v Ústí nad Labem stálou expozici k dějinám německy mluvících obyvatel českých zemí s názvem Naši Němci.
Roky příprav, rozpočet 50 milionů. Nová výstava přibližuje soužití Čechů a Němců

Další položkou, která původním návrhem rozpočtu zalomcovala, byly nově vysoutěžené ceny. Za elektřinu bude město platit 265 procent původní ceny, za plyn 357 procent. V součtu náklady vzrostou o zhruba 20 milionů korun.

Nejvíce peněz půjde na organizace napojené na rozpočet města, jako je dopravní podnik, sociální služby, zoopark a další. Spotřebují 42 procent rozpočtu města. Druhým největším segmentem je rozvoj města s jeho investicemi, údržbou a opravami, které vydají na téměř 30 procent. Výkon veřejné správy a provoz magistrátu spotřebuje kolem 23 procent financí.

Investice: 300 milionů

Čistě pro investiční akce město pro příští rok vyčlenilo 303 milionů korun. Letos se jednalo o částku 197 milionů. „Navýšení o zhruba sto milionů je způsobené kvůli neuskutečněným investicím na Kamencovém jezeře, které jsme plánovali pro letošek, jsou ale blokované tím, že o nich bude rozhodovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast rozvoje a investic David Dinda (Nový sever). Investice se tak přelijí do dalšího roku. Týkají se vstupů z Přemyslovy ulice a směrem od Aquasvěta, na něž měly v dalším roce navázat práce na dalším vstupu u otvické pláže.

„Vše se nám tedy slije dohromady. Budeme tam v příštím roce pracovat na všech frontách a současně se snažit, aby se práce nedotkly příští sezóny na jezeře,“ poznamenal náměstek.

Covidové oddělení nemocnice v západočeských Domažlicích v březnu letošního roku
Od pondělí jen očkování či prodělání nemoci. Stát nebude uznávat testy na covid

Rozpočet pro příští rok zastupitelé schválili většinou svých hlasů na zasedání v pondělí 15. listopadu. Výhrady mělo opoziční hnutí PRO Chomutov, a to kvůli dotaci pro vrcholový sport, která byla s rozpočtem svázaná. „V materiálech k tomu nebyla přiložena žádná důvodová zpráva, jen tabulka o rozdělení peněz,“ namítl předseda zastupitelského klubu Marian Bystroň. „Vyžádali jsme si podklady, ale ani tam není žádná zpráva o tom, jakým způsobem byly dotace rozdělené,“ doplnil.