Záměr noclehárny radní schválili včera večer, hned po skončení zasedání zastupitelstva. Přitom i během něj proběhla živá a dlouhá diskuze, kterou vyvolali zastupitelé za Nový Sever. David Dinda také navrhoval, aby o zřízení noclehárny rozhodovalo zastupitelstvo a nikoli jen rada. „Jestliže máme ještě jiné možnosti, kam noclehárnu umístit, měla by o tom proběhnout širší diskuze a rozhodnout zastupitelstvo," nechal se slyšet. Vedení města si sice návrh vyslechlo, ale nijak na něj nereagovalo. A nakonec rozhodli jen radní.

Jiné možnosti: Libušina, Dukelská…

Na zastupitelstvu opravdu zaznělo několik návrhů, kam jinam nocležnu umístit. Znovu padl návrh na objekt v Libušině ulici, kde už nyní funguje ubytovna. Ta však čeká na řízení o rekolaudaci a podle vyjádření kraje by zařízení zřejmě ani nedostalo registraci pro provozování noclehárny.

Jako schůdné se zdálo být umístění do Dukelské ulice, kde má město také své objekty. Podle náměstka primátora Mariana Bystroně je však čtvrť nevhodná. „Není řešením sestěhovat všechny druhy sociálního ubytování na jedno místo, " namítal. „To bychom z Dukelské udělali sociálně vyloučenou lokalitu a brzy bychom měli větší problémy než na začátku."

Podle Karla Lipmanna, předsedy Nového Severu, však tento argument pokulhává. „Samo vedení města říká, že noclehárna bude hlídaná, bezproblémová. Proč by tedy měla působit nějaké problémy v Dukelské ulici?" ptá se. Jak dodal, Nový Sever souhlasí se zřízením noclehárny, ale nikoli v Kochově ulici.

"Jste placeni z našich daní!"

Do sálu přišlo i několik lidí žijících v okolí nemocnice. „Jste placeni z našich daní, jako první byste se měli starat o naši spokojenost a bezpečí. O ty, kteří nic nedělají, se můžete starat potom," nechal se slyšet jeden z rozezlených občanů. Ani jejich protesty a prosby však nebyly nic platné. Stejně jako petice, kterou inicioval Jiří Binter a jíž podepsalo přes tisíc lidí. "Co se k tomu dá říct?" neskrýval zklamání Jiří Binter, když se o verdiktu dozvěděl. "Je mi líto, že radní nevyslyšeli názor občanů."

Na svém facebooku také naznačuje, že proti záměru zřídit noclehárnu u nemocnice se postavili radní za KSČM a dva z PRO Chomutov. Z toho vyplývá, že záměr prošel o jediný hlas.

Pokud budou problémy, noclehárnu zavřeme

„Myslím si, že noclehárna uvedené lokalitě pomůže, i když to teď mnozí vidí jinak," uvedl po jednání rady náměstek Marian Bystroń, který je zodpovědný za sociální politiku. Pokud by při provozu nastaly jakékoliv problémy, ze kterých mají mnozí obyvatelé obavy, je prý město připraveno její provoz ukončit.

Na řadě je nyní jednání s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. V už dříve podepsané smlouvě by se mělo změnit ustanovení, že noclehárnu bude provozovat městská společnost. Nově by ji měla provozovat nezisková organizace. Smlouvu podepsalo už předchozí vedení, stát dal Chomutovu objekt zadarmo s tím, že v něm bude právě noclehárna pro bezdomovce a pokud nebude potřeba, tak školka či jesle.

Na to také kriticky poukazuje exprimátor Jan Mareš. "Radní nerespektují názor více než tisícovky lidí a nerespektují ani platnou smlouvu. Ale pokud chtějí jednat o změně ve smlouvě, mohou jednat i o tom, že objekt se může využít i jinak než na noclehárnu."

Jak se vyjádřili veřejně na zastupitelstvuDavid Dinda z Nového Severu vyzval při jednání zastupitelstva radní, aby se veřejně vyjádřili, zda noclehárnu v Kochově ulici podporují či ne. "Možná tu už hodinu mluvíme o něčem, o čem je dávno rozhodnuté," podpořil svou výzvu.

Jasné "ano" řekl již dříve navrhovatel Marian Bystroň z PRO Chomutov. Odmítl ale, že by všichni kolegové z hnutí měli stejný názor. Jednoznačně "pro" se přihlásila také Karin Sobotková (ANO 2011), která v sociální oblasti pracuje. "V oblasti bydlím, ale ze zkušenosti vím, že pomocná služba má vzniknout tam, kde vzniká problém," narážela na fakt, že už nyní v okolí nemocnice bezdomovci lidem vadí.

Marek Hrabáč, lídr ANO 2011, se také vyjádřil jen za sebe. "V lokalitě bydlím a v první chvíli jsem byl proti. Po vyslechnutí všech argumentů ve mě ale uzrává myšlenka, že záměr podpořím," prohlásil.

Ladislav Drlý z KSČM se nechal slyšet, že komunisté nezaujali jednotné stanovisko, ale spíš se staví pro odmítnutí. "Je to jen malá část velkého problému. Kam půjdou lidé, které ubytovna nevezme? A kam půjdou ti bezdomovci ráno, až je propustí? Měla by na to navazovat možnost ubytovny," argumentoval.