Sobotním námořnickým bálem, kde se to hemžilo zejména malými piráty obou pohlaví, zakončili pořadatelé v kulturním domě v Zahradní ulici třetí ročník Rodinného zápolení. Odpoledne plné muziky a tance vyvrcholilo losováním o hodnotné ceny a vyhlášením celoroční soutěže o nejhezčí a nejoriginálnější kuchařskou knihu.

Ceny předávali i Róza a Rozmarýnek

Spolu s chomutovským primátorem Janem Marešem zástupcům šťastných rodin ocenění na pódiu předávali také maskoti Rodinného zápolení, koza Róza a kozlík Rozmarýnek, její mladší bráška. Zatímco vylosovaní výherci se těšili z rodinné dovolené dle vlastního výběru, autoři knih receptů získali dárkovou tašku s kuchařským vybavením.

Každý odešel s dárkem

Soutěže se mohla zúčastnit každá rodina, jejíž členové během roku nasbírali alespoň deset soutěžních známek a kartu se známkami odevzdali do slosovacího osudí v budově starobylé radnice. S prázdnou ale neodešel z bálu nikdo. Ti, kteří neuspěli v losování, ani nezabodovali se svými recepty, obdrželi od města kalendář na rok 2014, kde jsou všechny akce Rodinného zápolení vyznačeny. „Bonusem je pak pro každého kniha povídek místních gymnazistů, kterou ilustrovaly rodiny zúčastněné v klání," doplnila organizátorka Marie Heřmanová.

Vyšívaná kuchařka

Porotu nejvíce zaujala ručně vyšívaná kuchařská kniha maminek Petry Ereňákové a Moniky Maňhalové, nad kterou strávily střídavě celých deset měsíců. „Nápad na vyšívanou kuchařku byl můj, aranžmá včetně barevného ladění do modro růžova se ujala Monika. Na pěti stranách jsme vyšily deset receptů na přípravu slaných i sladkých pokrmů, nápojů či zmrzliny," přiblížila Petra. Se svým synem a dcerou letos nevynechala jedinou akci Rodinného zápolení. Maňhalovi, rovněž se synem a dcerou, si stoprocentní účast nepřipsali. „Soutěž se nám moc líbí. Ne každý termín však vyhovuje," vysvětlila Monika.

Dort nebo klobouk?

Finále Rodinného zápolení v Chomutově.Druhé místo za nejhezčí kuchařku obsadila rodina Kaplanových, na bronzovou příčku dosáhli Pýchovi. Nejoriginálnější knihou receptů se stala kuchařka rodiny Ehrlichových ve tvaru kola, kde každá strana představuje Rumcajsovu Manku. Pospíšilovi zabodovali s kuchařkou v podobě dvoupatrového dortu s barevnými kvítky. Jak se však překvapený primátor na pódiu dozvěděl od nejmladší zástupkyně rodiny, možná to měl být klobouk. Třetí příčka patří Janouškovým. „Orginalita nespočívá v samotných receptech, ale v pojetí. Jednotlivé recepty jsme napsali na vařečky, takže kniha má i praktické použití," vysvětlila maminka Janoušková.

Směr moře!

Zájezdy v hodnotě 30, 20 a 10 tisíc korun věnovala do soutěže místní cestovní kancelář. „Do Karibiku," reagoval na dotaz moderátorky, kam se rodina vypraví, nejmladší z rodu Kubrichtových Matyáš. „Ano, tomu rozumím, tam jsou piráti, je to stylové," pochválila moderátorka. „A taky tam mají výborný rum," dodal zkušeně primátor. Dita Kubrichtová však Matyášovy plány mírnila.

„To bychom se nedoplatili. K moři bych ale chtěla, nejspíš do Řecka."

Také Kudličovi vyrazí k moři. Pro poukaz na zájezd za 20 tisíc korun si na pódium s maminkou došla také dvojčata, chlapec a dívka.

„Vzpomínám si, dvojčata byla před čtyřmi lety prvními občánky Chomutova nového roku," identifikoval totožnost sourozenců primátor. Maminka jeho dobrou paměť potvrdila a vysvětlila, proč i ona preferuje pobyt u moře.

„Obě děti jsou nemocné, takže změna prostředí jim určitě prospěje," doplnila.

Chroustovi, kteří se stali držiteli poukazu za deset tisíc korun, zatím jasno nemají. „Právě jsme rekonstruovali dům, takže ´Maltu´ a ´Písek´ už máme letos za sebou," usmíval se otec.

Rodin přibývá

Oblíbený cyklus setkávání pro celé rodiny nabídl letos 18 akcí se soutěžním programem napříč generacemi. Pro příští rok město připravuje podle Heřmanové o jednu akci méně. „Nápad vznikl před čtyřmi lety, cílem bylo přilákat k trávení volného času celé rodiny. Akcí vyloženě pro děti bylo dost, proto jsme chtěli zapojit do společného trávení volného času i jejich rodiče či dědečky s babičkami. Jak se ukázalo, podařilo se to. Zatímco loni to bylo 381 rodin, letos se jich přihlásilo na 400. Představuje to zhruba 1200 dětí a jejich rodičů," upřesnila.