Realita března a dubna roku 2020 už dnes zase tak trochu připomíná jiný svět. Český národ se tehdy nebývale spojil a napřel síly k zastavení šíření viru sars-cov-2, způsobujícího nemoc covid-19. V obchodech, na ulicích i v prostředcích hromadné dopravy byly vidět obrázky, jaké jsme do té doby vídali možná tak ve zprávách z druhého konce světa. Obličeje Čechů zakryly roušky. 

Kdo sehnal kupované, nosil ty. Velmi brzy se však objevily originální podomácku vyrobené modely. A také výzvy spoluobčanům, aby se nestyděli nosit roušky na veřejnosti. 

Chomutované si navzájem dodávali kuráž:

Obchody nezvládaly pokrýt poptávku po rouškách, vzniklo mnoho skupin, které je vyráběly pro široké okolí. Na manufakturu pro výrobu roušek se změnila také chomutovská kavárna Café Jacques. Majitel podniku Huy na začátku investoval prostředky pro nákup látek a materiálu na výrobu a poté se obrátil na své přátele a dobrovolníky, kteří se šitím pomáhali.

Kavárna v Chomutově se změnila na manufakturu roušek.
OBRAZEM: Kavárnu v Chomutově změnili na manufakturu roušek

Roušky si ale také našly své odpůrce. V Chomutově se uskutečnila demonstrace proti jejich nošení, snahu organizátorů ale zhatilo špatné počasí.

Na náměstí 1.Máje v Chomutově se při demonstraci sešlo kolem třiceti lidí, kteří nesouhlasí s nošením roušek a činností vlády.
OBRAZEM: Demonstrace utopená v dešti. Protestům v Chomutově počasí nepřálo

Napětí vyvolané situací kolem koronaviru se lidé snažili zmírnit. Dům dětí a mládeže Šuplík připravil několik netradičních sportovišť, kde bylo hlavním úkolem nakopat „koronáče“ - toho představoval míč namaskovaný jako virus, přivázaný ke kolíku.

Výzva Kopni si do koronáče v Kadani
FOTO: Kopni si do koronáče! V Kadani připravili netradiční sportoviště

Cenné spojence našli zdravotníci ve vietnamské komunitě. „Bezplatně šijí roušky a dávají je tam, kde je to potřeba. Ať už je to v Litoměřicích, Lovosicích, Teplicích nebo Chomutově,“ řekl v první polovině dubna 2020 tehdejší předseda krajského výboru národnostních menšin a krajský zastupitel Pavel Vodseďálek (KSČM). Připomněl, že Vietnamci byli také jedni z prvních, kteří ve svých večerkách začali příslušníkům Integrovaného záchranného systému nabízet zdarma občerstvení.

Vietnamci šijí roušky
Do boje s virem dali Vietnamci už statisíce. Zdravotníci v nich našli oporu

Vietnamci z celého severu Čech poté významně pomáhali i při dalším boji s koronavirem. Věnovali například peníze na nákup plicních ventilátorů a ozonového generátoru.

Vietnamci obdarovali Krajskou zdravotní
Vietnamci z Ústeckého kraje darovali 800 tisíc na nákup plicních ventilátorů

Byla druhá polovina dubna 2020 a nikdo ještě netušil, že koronavirová krize bude trvat ještě další dva roky.