Roušky, odstup a nejvýše deset lidí včetně matrikářky a oddávajícího. Poté, co se lidé kvůli nouzovému stavu nesměli více než měsíc brát, přišla změna. Nově je možné pořádat skromné obřady při dodržení pravidel, tato omezení ale páry odrazují. Svou vysněnou svatbu plánovaly celé měsíce, a tak často termíny přesouvají na později, aby byla podle jejich představ.

„Původně jsme měli na sobotu 25. dubna naplánováno spoustu svateb. Bylo jich pět, zbyla jen jedna, kde to vyžaduje jiný stav nevěsty,“ uvedla Jana Demjanová z odboru místních věcí kadaňského úřadu. „Květnové a červnové svatby páry zatím neodkládají, všichni vyčkávají, co bude dál,“ dodala.

V Klášterci nad Ohří se odehraje první „roušková“ svatba až 2. května, obřady naplánované do té doby snoubenci přeložili na později. „Tuto sobotu měly být dva, jeden je posunutý na září, ve druhém případě šlo o zlatou svatbu, která bude v červnu,“ uvedla matrikářka Jana Handlová. V průběhu května se má z původně plánovaných deseti obřadů uskutečnit šest. „Ruší je, protože je svatebčanů více a snoubenci nechtějí, aby rodina o jejich svatbu přišla. Někteří mají příbuzné na Slovensku, ti by kvůli uzavřeným hranicím nesměli přijet,“ dokreslila.

Jakub Lauko.
Dřevorubec Lauko. Mladý hokejista se umí ohánět sekerou, v lese kácí stromy

První jirkovská svatba za nouzového stavu bude tuto sobotu. „V květnu máme dvě, v červnu zůstala jedna svatba z deseti. Důvod je jasný, Covid-19, takže jsou povinné roušky, přijít může jen málo svatebčanů a není kde uspořádat hostinu,“ uvedla matrikářka Jitka Formánková.

Na později odkládají svatby snoubenci, kteří si chtěli říct své „ano“ na zámku Červený Hrádek. „Z tohoto důvodu již máme vypsané i doplňující termíny pro tento rok a také termíny pro rok následující,“ uvedla ředitelka kulturní organizace Michaela Brožová.

Chomutov přišel za nouzového stavu o dvanáct svateb. „Nejčastější důvody ke zrušení svatby jsou celkové restrikce – obřad v rouškách, omezený počet lidí a to, že jsou uzavřené restaurace,“ nastínila mluvčí magistrátu Denisa Špeilová. V červnu jsou z 29 svateb zrušené jen dvě.

Trenér Alexandr Klejner.
Zlatá cesta začíná u něho. Přesto chomutovský trenér klade nad medaile zábavu

Oproti tomu na zámku Červený Hrádek, kde se mělo v červnu konat 17 obřadů, jich zrušili 12. Škrty se týkají i nejžádanějšího svatebního termínu 6. 6. 2020. „Měli jsme mít sedm obřadů, přičemž se uskuteční pouze jeden,“ přiblížila ředitelka.

Původně se mohly v tento den konat jen svatby s počtem do deseti lidí, to už ale neplatí díky tomu, že vláda zrychlila uvolňování omezení. Větší svatby se mohou pořádat už od 25. května, stále ale platí, že svatebčané musí mít roušky, dodržovat odstupy, obřady jsou bez osobních gratulací a po skončení se mají všechny použité pomůcky vydezinfikovat.

V Chomutově je na magické datum naplánováno pět svateb, v Kadani zůstala ze šesti jedna.

Pálení čarodějnic v Málkově, 2019.
Z archivu Deníku: Takto jsme si užívali pálení čarodějnic na Chomutovsku