Jedna z firem, u které handicapovaní pracují, je bezpečnostní služba IBIS s.r.o. se sídlem v Kadani.


„My zaměstnáváme desítky lidí s tělesným postižením. Většinou pracují jako bezpečnostní pracovníci na vrátnici.Kontrolují vozidla a docházku ostatních zaměstnanců,“ vysvětluje personální pracovnice z této firmy, která nechtěla být jmenována.


Pracovníky s handicapem zaměstnávají i Vinné sklepy Chomutov s.r.o.


„Tady v Chomutově u nás pracují tři. Většinou na pozici prodavačů, protože to není fyzicky náročné,“ sděluje Deníku ekonomka Jitka Tůmová.
„Do budoucna chceme rozšířit naše prodejny a tak pro tyto lidi budou další místa,“ dodává.


Podle zákona je to povinnost firem, které mají více než dvacet pět zaměstnanců v pracovním poměru.


Zákonnou povinnost mohou zaměstnavatelé plnit několika způsoby – zaměstnáváním osob se zdravotním postižením, odebíráním výrobků nebo služeb od firem, které zaměstnávají více než padesát procent těchto osob a odvodem do státního rozpočtu nebo kombinací těchto tří možností.


V posledních letech roste počet odebírání výrobků a služeb a zaměstnávání handicapovaných. Naopak klesá počet firem, které odvádí státu peníze.


Dalšími firmami, které pracovníky se zdravotním postižením mají jsou Jatky Jirkov s.r.o., LUK Service, s.r.o., Informační a bezpečnostní agentura s.r.o. S podporou úřadu práce jsou to firmy SAPRIL s.r.o., která má provozovnu v Obrnicích, MISVO s.r.o., CZF Chomutov a další.