Skandály kolem sociálních demokratů v kraji jakoby nechtěly utichnout. Teď má další na svědomí Roman Houska, partner hejtmanky Jany Vaňhové a vlivný sociální demokrat. Policie mu zabavila řidičský průkaz, protože odmítl testy na alkohol. První o tom informoval server iDnes.

Policejní hlídku vodil za nos

Hlídka Housku zastavila koncem minulého týdne na chomutovském náměstí 1. máje. Jeho vůz hlídku zaujal, protože neměl poznávací značky. Jenže pak se politik dostal do problémů sám, odmítl totiž testy na alkohol. Z policistů jakoby si dělal legraci. „Nejprve kvůli testům požádal o převoz do nemocnice, v čemž mu vyhověli. Tam potom ale odběr krve a moči kvůli zjištění alkoholu v těle také odmítl," uvedla mluvčí chomutovské policie Marie Pivková. Podle informací Chomutovského deníku se oháněl svým špatným zdravotním stavem.

Roman Houska přišel o řidičský průkaz a jeho přestupek bude řešit magistrát. Může dostat pokutu až 50 tisíc a zákaz řízení až na dva roky. Pokud by nadýchal, šlo by už o trestný čin, a tam hrozí kromě peněžitého trestu až rok vězení.

Ať to řeší půjčovna, je to její problém

Když se Chomutovský deník snažil včera Housku kontaktovat s otázkou, proč odmítl testy na alkohol, reakce přišla z nečekané strany. Ozval se totiž pracovník půjčovny, od níž měl partner hejtmanky půjčené auto bez značek. „Prý to nechce řešit, protože je to naše chyba," řekl. „Že auto nebylo v pořádku a proto ho zastavili."

Což později uznal i majitel autopůjčovny. Jeden ze zaměstnanců prý Houskovi vydal předváděcí automobil, který měl sundané značky, aby je při vystavování nikdo neukradl. Což byla chyba.

Jenže tohle „alibi" je pro samotného Housku dost chatrné. Jednak ani on sám si nevšiml, že má auto bez značek, přestože s ním jezdil už druhý den. A především zpovídat se bude z toho, že odmítl testy na alkohol, nikoli proč neměl na autě SPZ. To Chomutovskému deníku potvrdila i policejní mluvčí.

Byl opilý?

Odpověď na tuto otázku zná zřejmě jen on sám. Kladná odpověď napadne asi každého - proč by jinak odmítal testy na alkohol? Pracovník půjčovny, který mu pomáhal řešit problémy s nevyhovujícím autem a byl i u jednání s policisty, ale tvrdí, že ne. „Jedno pivo na nikom nepoznám, ale že by špatně artikuloval nebo se motal, to rozhodně ne," řekl Chomutovskému deníku. Navíc prý jel s nákupem, což také neodpovídá tomu, že by jel odněkud z hospody. Takže možná jen arogance, nechuť podřídit se policejní autoritě? To by Houskově naturelu sedělo.

On sám se Chomutovskému deníku neozval. 

Poslanec Krákora: Napomenu ho

Roman Houska je oficiálně asistentem sociálnědemokratického poslance Jaroslava Krákory. Ten prý zatím s Houskou nemluvil, ale chystá se na to. Ale žádné velké tresty nečekejte. „Zatím mám informace jen z médií, ale určitě si s ním promluvím. Stávat by se to nemělo, nějaké napomenutí ode mně určitě uslyší," říká shovívavě Krákora.

Jak bude jeho asistent pracovat bez řidičského průkazu? „Jestli to ovlivní jeho funkci nevím, ale určitě si tím zkomplikoval osobní život," dodal poslanec. Toho prý také mrzí, že takové zprávy narušují volební kampaň sociální demokracie.

Hejtmanka Jana Vaňhová, partnerka Romana Housky, pak pro MfDnes dodala jen stručně: „Roman Houska je dospělý člověk a jako takový odpovídá sám za své jednání." 
 

Úlety Romana Housky

Před lety čelil Roman Houska žalobě, že v 90. letech vydíral a zastrašoval jiné podnikatele. Krajský soud případ v roce 2005 zastavil, protože se příliš vlekl.

V roce 2003 přejel nohu strážníkovi, který ho kontroloval kvůli špatnému parkování. I za to stanul před soudem, ten ale nakonec čin překvalifikoval na přestupek a předal k řešení magistrátu. Ten ale nechal Houskův přestupek promlčet, takže nebyl potrestán.

Letos na jaře zase redaktoři MFDnes upozornili na Houskovo parkování v zákazu vjezdu u chomutovského divadla. Policie ovšem na místě incident neřešila, údajně ho potrestala až při dalším přestupku se stejným autem, a to souhrnnou pokutou.

Zjevně oblíbenou kratochvíli Romana Housky je podávání trestních oznámení. Většinou na novináře nebo politické rivaly. „Sedm jich podal v Chomutově, další v Litoměřicích a ještě jedno v Teplicích," vypočítala pro zpravodajský server iDnes mluvčí chomutovské policie Marie Pivková trestní oznámení, která Houska podal jen letos.