Prší trojky, čtyřky


Zatímco je pedagog pánem před tabulí, na webu oznamkujucitele.cz se ocitá na koberečku. Tedy virtuálně. Žáci mají možnost udělit tři známky: za obtížnost, ochotu pomoci a srozumitelnost. V roli hodnotitelů jsou studující neoblomní, a tak učitelé povětšinou dosahují v průměru trojek a čtyřek. Ti oblíbenější mají maximálně za dvě. Komentáře také bývají velmi osobní (více v infoboxu). Berou si z toho učitelé něco?


„Raději to nečteme“


„Upřímně řečeno, nikdy jsem na těch stránkách nebyla a ani nemám zájem to číst,“ poznamenala Olga Urdová, která učí český jazyk a občanskou nauku na 8. ZŠ. „Myslím, že se tam často vyjadřují děti, které byly neúspěšné. Jenže já věřím, že jsem ve škole proto, abych je něco naučila. Nemusí mě mít rádi,“ uzavřela.

Podobný názor sdílí také fyzikář z chomutovské průmyslovky, Rudolf Naxer.

„Občas se tam podívám, ale nemůžu brát jejich komentáře vážně,“ podotkl. „Data příspěvků korespondují s tím, že jsem některému z nich dal špatné hodnocení. Klidně bych si troufl tipnout si jména,“ dodal s úsměvem. Příspěvky na webu jsou totiž anonymní.

Ačkoli berou učitelé povětšinou známkování i komentáře žáků s nadhledem, nejméně v jednom případě přece jen udělalo radost. Jaroslava Koubová, která vyučuje na 8. ZŠ češtinu a hudební výchovu, sklidila jen chválu a samé jedničky. „Mám ve třídě takových lumpů, to se tedy divím, že mě chválí,“ překvapilo ji. „Ale výsledek mě těší, to tedy zase ano,“ uzavřela se smíchem.

Webů zaměřených na hodnocení škol a práce učitelů je více. Například hodnoceniucitelu.cz. Ačkoli i tady mohou žáci vkládat příspěvky anonymně, podmínkou je, aby byly slušné a spravedlivé. Chomutovské státní gymnázium tam ocenili jako celek na 1,59.

Na některých školách fungují tvz. školní parlamenty, kde mají studující možnost sdělit své náměty, pochvaly i připomínky přímo.

Komentáře: osobní a nesmlouvavé

–Je na něho dobrý pohled, když stojí ve frontě na nákupy, hlavně když spí, což je poměrně často
– Chlupíky v podpaží
– Děcka, parádní učitelka:D hlavně když se ohne
– Oh to není hodina, co bych nepomyslel, co by se s ní dalo dělat někde v soukromí
– Malej týpek, má hrníček, kterej je větší než jeho hlava
– Upe feministka