Současným starostům na radnicích a obecních úřadech zbývá necelý rok vládnutí. Na podzim se konají komunální volby, které mohou napovědět, kam se budou ubírat města a obce v dalších čtyřech letech.

Volby

Ostře sledované, jednoznačně nejvíc ze všech měst okresu, bude dění v Chomutově. V roce 2010 tu lidé volili v touze po změně proti koalici ODS a ČSSD. Přesto obě strany získaly dost hlasů na to, aby s koaličními partnery (Severočeši.cz a TOP09) sestavily křehkou většinu. A druhá nejsilnější strana, PRO Chomutov, skončila v opozici.

Jenže situace je teď jiná z mnoha pohledů. Jak moc jsou ještě lidé naštvaní? Je touha po změně ještě tak velká, jako před čtyřmi lety? Je možné, že ano. Nedávno vznikla nová iniciativa Nechceme žít v Palermu, jejichž lidem se nelíbí současný obraz Chomutova a chce současnému vedení šlapat na paty.

Navíc strany TOP09 ani Severočeši.cz už nemusí být tak svolné ke spolupráci s ČSSD a ODS. Obě strany se už od svých nynějších zastupitelů v podstatě distancovaly.

Na druhou stranu bude zajímavé sledovat, jak si povede hlavní opoziční strana PRO Chomutov. Její úspěch v roce 2010 vycházel hlavně z naštvanosti lidí, kterým se nelíbilo počínání tehdejší radnice. Byl to čas demonstrací, které odstartovalo odvolání Přemysla Rabase z čela zooparku a pokračovalo třeba pronájmem Kamencového jezera Zdeňku Fojtíkovi. Teď tak vyhrocená nálada v Chomutově nepanuje…

Sport

Také ve sportu se budou zraky lidí upínat hlavně na Chomutov. Ať už fanoušci nebo kritici, všichni jsou zvědaví, jak dopadne tahle sezona Pirátů. Udrží se v extralize? Pokud by se to nepodařilo, mohlo by to být pro místní hokej kritické. Důležitá otázka k zodpovězení zní: Pumpovala by rodina Veverků dál peníze do chomutovského hokeje, pokud by se tu hrála jen I. liga?

Otázka číslo dvě, tenrokrát z jiného sportu: Může být Simona Baumrtová ještě lepší? A proč by nemohla? Dozvíme se to v létě, kdy se v Berlíně koná mistrovství Evropy. Překoná loňskou sbírku čtyř evropských medailí včetně jednoho titulu? Budeme drže palce!

Krimi

Vyšetřovatelé zkoumají možnou únikovou cestu vraha.V letošním roce bude také dál pokračovat vyšetřování vraždy Romana Housky. Policisté se zatím nemohou pohnout z místa, alespoň to tak vypadá podle zveřejněných informací. Odhalení vraha by bylo na dlouhé týdny téma číslo jedna pro celý okres.

Tím může být také pokračující vyšetřování machinací s evropskými penězi. Policie totiž obvinila také chomutovského zastupitele Pavla Karla Markvarta, který byl krátkou dobu šéfem Úřadu Regionálního operačního programu, který peníze rozděloval.

Stavby

Co se týče významných staveb v okrese, mohou být letos spíš zahájené než dokončené. Mezi ty nejzásadnější patří plánovaný obchvat Chomutova kolem Zadních Vinohrad. S tím by Ústecký kraj letos rád začal. ovšem pokud sežene dotaci.

To samé platí i pro přestavbu kritizované křižovatky mezi Březeneckou a Kamennou na kruhový objezd. Bude-li dotace, bude kruhák.

Letos se má začít stavět nové obchodní centrum v Chomutově na Březenecké. Všechny projekty a povolení stavba má, od společnosti RENT je koupila stavební firma Herkul. Ale jestli začne stavět Spar, který už několik let odkládá stavbu hypermarketu na místě bývalého zimního stadionu, se můžeme jen dohadovat.

Kultura

V kultuře určitě Chomutovsko neminou velké české kapely, ohlášené jsou třeba Kryštof, Monkey Business nebo Tři sestry. O tom více ZDE.