Dům po rekonstrukci se třemi byty obývala čtyřicetiletá zdravotní sestra Dana Němcová se dvěma syny ve věku 19 a 17 let exmanželem (42 let). V době požáru byla v domě i matka majitelky Danuta Němcová (64 let). Požár hasiči likvidovali tři hodiny. Předběžný odhad škod přesáhl milion korun. Oheň vznikl pravděpodobně od krbových kamen.

Neštěstí je stále příliš živé, nezištná pomoc řady dárců ale podle Dany pomáhá jeho hroty otupit. „Lidé, a to i zcela neznámí, nás zahrnuli okamžitou pomocí. Přivezli nám oblečení, základní potraviny, někteří i peníze. Hodní byli zasahují hasiči i policisté. Vstřícně se chovaly pracovnice magistrátu. Totéž se ale rozhodně nedá říci o pracovnici úřadu práce, kde jsem chtěla požádat o mimořádnou dávku," uvedla.

Dům v Sokolské ulici, kde hořelo.Pracovnice chomutovské pobočky úřadu práce podle Němcové jen stroze oznámila, že mají inventuru a případnou dávku nelze vyplatit dříve než po Novém roce. „Na magistrát jsem šla hned v pondělí 23. prosince. Potřebovala jsem nový občanský průkaz a doufala i v nějaké peníze. Hotovost totiž shořela, oheň zničil i platební kartu. Zatímco prozatímní občanku jsem na matrice vyřídila bez problémů, na úřadu práce nepomohla ani intervence paní z magistrátu. Štěstí jdu znovu zkusit v pondělí 6. ledna," popsala Dana.

Dočasné zázemí má Dana se syny v bytě u své matky v chomutovské ulici K. Buriana. V příštím týdnu získá do pronájmu byt v jednom z domů společnosti Chomutovská bytová. „Ujal se nás ředitel společnosti, byt jsem už viděla a jsem za něj moc ráda. Firma nám vybaví i revizi plynu a vody. Nastěhuji se hned, jak to bude možné. O byt požádá i starší syn a bývalý manžel. V tomto ohledu se k nám pracovnice magistrátu i správce bytového fondu chovají velmi vstřícně," doplnila Němcová.

Při požáru si zažila perné chvilky, na které stále nemůže zapomenout. Sedmnáctiletý syn s o dva roky mladší kamarádkou měli být totiž v přízemním bytě, kde požár vznikl. Když Dana s exmanželem a matkou kolem půl druhé hodiny ráno hořící dům opustili, syn ani přítelkyně nikde nebyli. „Bylo to hrozné, šla jsem totiž spát dříve. Syna ale ještě poté přemluvil kamarád, aby se i s přítelkyní stavili u něj. Slavil narozeniny. Takže v době požáru v domě nebyli. To jsem však netušila. S bývalým manželem jsme se pro ně do domu několikrát vraceli a hledali je. Nadýchali jsme se přitom zplodin, dům byl plný hustého černého dýmu," vylíčila. Ještě dnes se v noci budí a chodí syny kontrolovat.

Vděčná je Dana Němcová zejména kolegyním z nemocnice v Ostrově nad Ohří a přátelům ze sousedství, u nichž rodina bez střechy nad hlavou strávila první dva víkendové dny bezprostředně po požáru. „Neměli jsme vůbec nic, ani kartáček na zuby. Ven jsem vyběhla jen v noční košili. Po ošetření po intoxikaci v chomutovské nemocnici nám personál nabídl alespoň provizorně teplejší prádlo. Petrmichlovi, Paterovi a Hejhalovi nám nabídli první azyl u sebe doma, dali nám i najíst. Primářka našeho oddělení mi okamžitě přivezla oblečení a nařídila dovolenou. Kolegyně si pak musely rozebrat moje služby včetně Vánoc," popisuje.

Vánoce vzhledem k okolnostem Němcovi neslavili, nebyl ani stromeček. U stolu se shodli, že nejdůležitější je zdraví. Přesto byli obdarováni. „Prodavač kaprů u Kauflandu na mně nějak poznal, že nejsem v pohodě. Po vyslechnutí příběhu neváhal a rybu mi dal zadarmo. Podobně se zachoval i pán, který mi dva dny před požárem přeinstaloval notebook. Jako všechno ostatní v domě ale i počítač shořel. Napadlo mě, že by se mohlo podařit zachránit alespoň fotografie, že mohou být v servisu ještě zálohovány. Potvrdilo se to. Ochotný pán fotky nahrál na CD, přinesl nám je a navíc přidal i pečivo. Vše zdarma. To nás dojalo," doplnila Danuta Němcová.