Žalobce viní muže a ženu z Chomutova z toho, že děti více než tři roky týrali a zanedbávali. Chlapec a dívka museli žebrat o jídlo, byli často bití, sledovali, jak si rodiče aplikují drogy, hádají se a napadají.


Z toho, co zaznělo před soudem, vyplývá, že dívka měla velký strach především z otce. „Táta mě mlátil, i nožem a vařečkou, moc to bolelo. Večer mě potmě zavírali v koupelně," zaznělo v její výpovědi. Doma prý měla také hlad.


V době pobytu v Klokánku navštěvovala mateřskou školu. Právě tam se svěřila, že ji otec bil. „Maminku mám ráda, tátu ne, protože mě mlátil," řekla. Otec prý také zabil jejich domácího mazlíčka. Bil i matku.


Chlapec ve výpovědi uvedl, že rodiče chodili večer často pryč a se sestrou je nechávali doma samotné.


Děti skončily v roce 2011 v Klokánku. Podle jeho zaměstnanců téměř nemluvily, znaly téměř jen sprostá slova, neznaly ani příbor. Nyní jsou obě v péči pěstounů. „Rodiče způsobili, že jsou závažně vývojově retardované po všech stránkách, kdy se jedná o závažnou dlouhotrvající poruchu zdraví a zdravé prosperity dítěte," popisuje obžaloba.


Otec dětí je v současnosti ve vězení za týrání své družky, matky dětí. Podle pravomocného rozsudku ženu v letech 2004 až 2011 soustavně brutálně bil pěstmi, páskem, típal o ni cigarety nebo ji nechával přes noc zavřenou na balkoně. Ve vězení má strávit tři a půl roku.


Podle právní kvalifikace případu hrozí oběma obžalovaným až osmileté vězení. Soud už vyslechl všechny svědky a provedl listinné důkazy. Kvůli technickým potížím dnes nemohl přehrát výpověď poškozené dívky. Jednání odročil na 14. března, kdy by měl padnout i rozsudek.