Fun zóna, kterou loni pořadatel lákal náctileté, s letošním ročníkem zase zmizela, nahradí ji ale jiné atrakce. „Budeme tam mít sedmdesátimetrovou klouzačku, kterou spustíme od Žatecké brány dolů přes zakázané území, kam lidé nesmí vstupovat kvůli podzemním sklepením,“ nastínil dramaturg a produkční pořádající společnosti Sasme Jiří Knop. „Tím pádem nebude překážet tam, kde se při festivalu normálně pohybují lidé,“ dodal. Protože jde o vodní klouzačku, nouze nebude o rychlost, ani osvěžení.

Vystoupení kapely Ortel. Archivní foto
Kapela Ortel se po roce vrací na koncert na Měděnec

Návštěvníci, kteří se budou přelévat mezi popovou a rockovou scénou pod barbakánem a hradem, se pobaví také při kopání na terč, bungee runningu a lidském stolním fotbalu.

Jak dorazí Klus? Ani na velbloudu, ani vrtulníkem…
Pořadatel na svých facebookových stránkách pokouší fantazii lidí otázkou, čím se na festival dopraví Tomáš Klus. „Tipovali jste téměř všechny dopravní prostředky. Nebude to ale ani loďka, koloběžka, velbloud nebo vrtulník,“ vzkázal jim. „Tomáš Klus má v plánu se 30. června na Vysmáté léto dopravit úplně jinak,“ dodal. Jestli to bude tak, jak naznačuje obrázek, se vyjasní až na místě.

Další změnou je posun v termínu. Minulých čtrnáct ročníků se konalo v největším rozpalu léta, v červenci. Tentokrát se rockfest poprvé přesunul na 30. června. Červnový bude i do budoucna. „Změnili jsme termín, protože v červenci začínají festivaly na hradech a zámcích a kapelám dělají problém přesuny. Budeme ho dělat v červnu, aby měli čas přijet,“ vysvětlil Luboš Šamonil z pořadatelské Sasme.

Mezi lidmi je dva týdny před konáním festivalu přes pět tisíc vstupenek, další zájemci ale nemusí mít obavy, že se na ně nedostane, pokud se rozhodnou na poslední chvíli. Do podhradí se podle zkušenosti pořadatelů vejde až osm tisíc. Hranice této kapacity vyzkoušeli před dvěma lety. „Osm tisíc návštěvníků jsme tu měli, když přišli na Kryštofa a Chinaski,“ připomněl Jiří Knop.

Co lidi láká hlavně?

„Ta svoboda, pohoda, muzika, kterou máme rádi. Najednou to v podhradí vypadá jinak, než ve všední dny. Je tam frmol, krásnej binec, všichni jsou veselí, pomalovaní, potkávají se s pivem v ruce,“ líbí se Kateřině Strnadové. „Byli jsme s mužem na několika ročnících a bereme s sebou i děti,“ dodala.

Největším oříškem pro návštěvníky, kteří nejsou z Kadaně, bývá, kam odstavit auto. Tipem pořadatele jsou stání u křížení Rokelské a Pokutické ulice. Anebo mohou nechat auto doma a přijet autobusem, vlakem nebo i na kole. U hlavního vstupu z Rokelské ulice je za poplatek připravená úschovna kol. „Zatím ji ale lidé využívají málo, asi se jim nechce v noci z mejdanu na kole,“ podotkl s úsměvem Jiří Knop.

Program 15. ročníku Vysmátého léta (v hodinách):
10 Sundial
11 Perutě
12 E.R.A
13 Mirai
14 Ttiot
15 Tomáš Klus
16 The Switch
17 Ben Cristovao
18 Žlutý pes
19 Jaroslav Uhlíř
20 Post-it
21 Divokej Bill
22 Gaia Mesiah
23 Michal Hrůza

Ilustrační foto
K nehodě dvou aut u Málkova letěl vrtulník