Předchozí
1 z 11
Další

Leden

Boby byly nedostatkovým zbožím

Pokud nejsou boby, děti vezmou zavděk jízdu na pytli nebo na kanystru.Pokud nejsou boby, děti vezmou zavděk jízdu na pytli nebo na kanystru.Zdroj: Deník / Monika Gondová

Za covidové uzávěry se staly z běžných věcí „podpultovky“. Těžce nedostatkovým zbožím byly například dětské boby. Problém to byl o to větší, že jedno z mála rodinných vyžití nabízel zasněžený kopec, přitom lidé museli řešit, na čem se děti svezou. Přemlouvali prodavačky v marketech, které ale z nařízení vlády směly prodat jen potraviny a další schválené zboží. Další prosili na sociálních sítích o zápůjčku.

Pokud nejsou boby, děti vezmou zavděk jízdu na pytli nebo na kanystru.
Boby nejsou. Aby se děti měly na čem svézt, lidé si je půjčují a žadoní o ně

Únor

Klínovec čeká další bouřlivý rozvoj

To, co mají největší zimní střediska Česka dávno za sebou, Klínovec teprve čeká. Skiareál, který je největší v Krušnohoří a svou rozlohou a vybavením patří k top areálům země, totiž postrádá přirozené centrum s nabídkou široké škály služeb. Proto se chce podílet na jeho vybudování. Za účasti developerů už předložil vedení města Loučná pod Klínovcem architektonickou studii, která je jedním z prvních kroků k investicím za stovky milionů korun.

Skiareál Klínovec. Archivní foto
Parkovací dům a bulvár se službami. Klínovec čeká další bouřlivý rozvoj

Chomutov napadl rozhodnutí úřadu

Hrozbu v podobě platby 114 milionů korun se pokusil odvrátit Chomutov. Jedná se o následky „losovačky“, jak se posměšně říká zpochybňovanému výběrovému řízení na chomutovské Aquacentrum. Městu byl na konci loňského roku vyměřený odvod a penále v celkové výši 114 milionů korun. To požádalo o prominutí platby a napadlo rozhodnutí u správního soudu. Pokud město v novém tažení neuspěje, ovlivní to rozpočty v příštích letech.

Chomutovský Aquasvět. Město na něj získalo dotaci  více než 251 milionů z Regionálního operačního programu Severozápad.
Chomutov napadl rozhodnutí úřadu, který žádá, aby město zaplatilo 114 milionů

Březen

V Kadani proběhl očkovací maraton

Očkování v Nemocnici Kadaň.Očkování v Nemocnici Kadaň.Zdroj: Roman Dušek

Poprvé vzbudila zpráva o masové vakcinaci proti covidu naprostý rozruch začátkem března. Tehdy tam zdravotníci bez velké přípravy dokázali za víkend oočkovat více než čtyři tisíce lidí. Podruhé rozruch nastal, když byla nemocnice obviněná z toho, že očkovala zájemce mimo prioritní skupiny. Tedy i mladé a zdravé lidi. Dnes se vedou zcela jiné diskuze, protože řada Čechů očkování zcela odmítá, a tak ze všech stran zaznívají apely, aby ho podstoupili.

Nemocnice Kadaň začala v sobotu 6. března s hromadným očkováním proti covidu-19.
Za dva dny zvládli v nemocnici v Kadani proočkovat 4174 lidí. Jedou dál
Očkování v Nemocnici Kadaň.
Ministerstvo potvrdilo nesrovnalosti při velké očkovací akci v Kadani

Duben

Chomutov dopustil vodu do Kamencového jezera

Chomutov začal ve středu 28. dubna dopouštět Kamencové jezero vodou z Podkrušnohorského přivaděčeChomutov začal ve středu 28. dubna dopouštět Kamencové jezero vodou z Podkrušnohorského přivaděče.Zdroj: Roman Dušek

V dubnu začali v Chomutově s jednorázovým dopouštěním Kamencového jezera, které kvůli dlouhodobému suchu ztrácí vodu. Nádrži bez vlastního přítoku chybělo zhruba půl metru vody, v nejhorších momentech loni ztratila kolem 70 centimetrů. Napouštění, díky kterému se hladina zvedla o zhruba dvacet centimetrů, trvalo dva měsíce.

Chomutov začal ve středu 28. dubna dopouštět Kamencové jezero vodou z Podkrušnohorského přivaděče
Už proudí! Chomutov dopouští Kamencové jezero, odkud mizí voda

Květen

Chomutov plánuje proměnu lázní, parku a okolí

Celé nové městské centrum by mohlo vzniknout v místě bývalých chomutovských lázní a širším okolí. Chomutov se zařadil mezi uchazeče, kteří by rádi čerpali finance z evropského Fondu spravedlivé transformace, v němž je zhruba 44 miliard korun pro projekty v uhelných regionech. Chomutovské plány jsou předběžně odhadované na 1,3 miliardy korun. Zahrnují výstavbu bytového domu s podzemním parkováním, zřízení centra městské energetiky a smart city se sídlem v bývalých lázních.

Chátrající budova městských lázní v Chomutově.
Central park Chomutov: Město plánuje proměnu lázní, parku a okolí za 1,3 miliard

Lidé podepsali petici za CHKO Krušné hory

Přes dva tisíce podpisů za jediný týden získala online petice Chceme chráněnou krajinnou oblast Krušné hory, celkem ji podpořilo více než pět tisíc lidí. Převažovali signatáři z Ústeckého kraje, podpořili ji ale také lidé z Prahy, Brna, Opavy a dalších měst a obcí České republiky. Petice má posílit pozici žadatelů o CHKO při jednání s ministerstvem životního prostředí a vládou.

Chceme CHKO Krušné hory.
Lidé podepisují petici za chráněné Krušné hory. Už jsou jich více než dva tisíce

Červen

Na Chomutovsku plánují přeměnu lomu ČSA

Takto může v budoucnu vypadat území dnešního lomu ČSA.Takto může v budoucnu vypadat území dnešního lomu ČSA.Zdroj: Sev.en Energy

Smart sídelní celky u Vysoké Pece a Horního Jiřetína, mezi nimi ostroh s aquaponickými farmami a směrem od Mostu chytré průmyslové zóny. Uprostřed toho všeho ohromné jezero a plochy, které si postupně bude brát příroda zpět. Do vytěžení poslední tuny uhlí před územními limity zbývají ve velkolomu ČSA zhruba tři roky. Proto skupina Sev.en Energy plánuje přeměnu těžebního území v moderní region. Náklady půjdou do miliard korun.

Takto může v budoucnu vypadat území dnešního lomu ČSA.
Jezero mezi Jirkovem a Mostem a vize za miliardy. Plánují přeměnu lomu ČSA

Srpen

V Jirkově plánují celý sauna park s moly a jezírky

Vizualizace sauna parku v Jirkově.Vizualizace sauna parku v Jirkově.Zdroj: Sandra Laněová

Pět venkovních saun, další dvě s vířivkou, mola, jezírka s potokem a krytá terasa pro kavárnu či bar. Jirkov chce vybudovat sauna park podle architektky, která vedení města nadchla svým pojetím. Vzniknout má v areálu současné sauny poblíž centra. Háček představuje jen odclonění od paneláků.

Vizualizace sauna parku v Jirkově.
Nápad architektky je nadchl. V Jirkově plánují celý sauna park s moly a jezírky

Září

V Pětipsech opraví půlku zámku

Spolku Via Levamente, který se roky snaží o záchranu zámku Pětipsy, se podařilo získat dotaci 24 milionů korun z Norských fondů. S jejich pomocí chce opravit půlku zámku a vytvořit interaktivní expozici Sámova říše. Součástí bude i zobrazení legendární bitvy u Wogastisburgu, která je nejstarší doloženou bitvou českých dějin. Ta se odehrála v 7. století. Ačkoli jde o důležitý dějinný okamžik, v České republice se mu dosud nevěnovala žádná výstava.

Prezidentka spolku Via Levamente, který usiluje o záchranu památky, Lenka Kodešová.
Výhra pro Pětipsy: Opraví půlku zámku a vytvoří jedinečnou výstavu Sámova říše

V Kadani zastřešili plovárnu

Na kadaňském koupališti zahájili historicky poprvé i zimní sezónu. Je to díky nové nafukovací přetlakové střeše, pod kterou se udržuje teplota vzduchu na příjemných 28 stupních Celsia, vyhřívaná je i voda, takže si plavci mohou užívat kondiční plavání i v sychravém počasí. Město investovalo nejen do zastřešení, nechalo vybudovat také nové šatny se zázemím a krytý koridor, který je spojuje s prostorem bazénu. Nové jsou také turnikety u vstupu. Celkové náklady dosáhly zhruba 10 milionů korun.

Vodu jako první vyzkoušeli mladí hokejisté z Kadaně.
Jediná krytá padesátka na Chomutovsku: V Kadani zastřešili bazén a zvou do vody

Říjen

834 milionů pro Nemocnici Chomutov

Takto bude vypadat nový pavilon urgentního příjmu v Nemocnici Chomutov.Takto bude vypadat nový pavilon urgentního příjmu v Nemocnici Chomutov.Zdroj: KZ

Bezkonkurenčně největší investicí za desítky let je pro chomutovskou nemocnici výstavba nového pavilonu urgentního příjmu a centrálních operačních sálů včetně jednotky intenzivní péče. Stavba za 834 milionů korun už odstartovala, dokončená má být v závěru roku 2023.

Takto bude vypadat nový pavilon urgentního příjmu v Nemocnici Chomutov.
834 milionů pro Nemocnici Chomutov: Odstartovala stavba pavilonu Emergency a JIP

Listopad

Klášterec a Priessnitzovy lázně spojil společný podnik

Spolupráci se silným strategickým partnerem uzavřelo město Klášterec nad Ohří. Spolu s Priessnitzovými léčebnými lázněmi v Jeseníku budou rozvíjet Lázně Evženie. Rozhodli o tom zastupitelé na listopadovém zasedání.

Lázně Evženie v Klášterci nad Ohří.
Klášterec a Priessnitzovy lázně spojil společný podnik. Pomůže Evžence k růstu

Továrna na výrobu olejů z plastů potřebuje posudek EIA

Bez kladného stanoviska EIA v Chomutově žádná továrna na výrobu olejů z odpadních plastů nevznikne. Ministerstvo životního prostředí v rámci zjišťovacího řízení rozhodlo, že záměr musí být posouzený podle zákona o vlivu stavby na životní prostředí. Proti původnímu záměru se vymezovaly neziskovky a námitky na ministerstvo zaslalo téměř dvě stě lidí.

Zkapalňování plastů v areálu tepláren na Pražském poli už nějaký čas zkoušejí. V březnu 2019 tam kvůli hořícímu oleji vyjížděly čtyři jednotky hasičů.
Ministerstvo: Továrna na výrobu olejů z plastů v Chomutově potřebuje posudek EIA

Prosinec

Nad Chomutovem točili akčňák pro Netflix

Chris Hemsworth v akčním snímku Extraction. Pokračování se bude natáčet i na Chomutovsku, herec několik týdnů nacvičuje bojové choreografie, aby si i nebezpečné akce mohl zahrát sám.Chris Hemsworth v akčním snímku Extraction. Pokračování se bude natáčet i na Chomutovsku, herec několik týdnů nacvičuje bojové choreografie, aby si i nebezpečné akce mohl zahrát sám.Zdroj: Netflix

Nejakčnější scény pro nový akční snímek Extraction 2, kde nechybí vlaková honička s vrtulníky, vznikaly na několika místech Chomutovska. Natáčení probíhalo i na Trati 137 Chomutov – Vejprty, odkud poslala hlavní hvězda filmu, herec Chris Hemsworth, videopozdrav svým fanouškům. Stěžoval si na zimu.

Chris Hemsworth v akčním snímku Extraction. Pokračování se bude natáčet i na Chomutovsku, herec několik týdnů nacvičuje bojové choreografie, aby si i nebezpečné akce mohl zahrát sám.
Vlaková honička s vrtulníky: Nad Chomutovem budou natáčet akční film
Chris Hemsworth v akčním snímku Extraction.
Je tu hrozná zima, pozdravil z Vejprt hvězdný Chris Hemsworth