Na přelomu 80. a 90. let se nacházelo historické jádro města v dezolátním stavu. Velkou část domů napadla dřevomorka, domy také měly propadlé střechy i sklepy a jediný „zdravý“ prvek představovaly obvodové zdi. „Tehdy jsme trochu zariskovali a prodali tyto domy zájemcům za polovinu odhadní ceny. Lidé totiž po koupi museli dát mnohonásobně více do oprav, takže jsme jim chtěli částečně ulehčit,“ popisuje odvážný krok starosta Kadaně Jiří Kulhánek. Podle jeho slov nechybělo příliš mnoho, aby některé domy byly nenávratně zničeny.

Rozhodnutí je prodat se nakonec vyplatilo. Během krátké doby je majitelé opravili, čímž nejen že zůstaly zachovány, ale zároveň začalo historické centrum celkem rychle vypadat k světu. Právě za to Kadaň dostala první cenu v roce 1995.

Soutěž ale pokračuje do dneška a letos se vůbec poprvé předávala také mimořádná ocenění, kterou získala právě Kadaň. „Jedná se o uznání, že jsme ve snaze zachovat a zvelebovat památky a historické stavby během let nepolevili a stále se snažíme,“ vysvětluje starosta.

Za svou letitou snahu dostala Kadaň diplom a sto tisíc korun. „Peníze jsme vložili do právě probíhající opravy helmice věže,“ řekl starosta.

Vedle Kadaně prestižní ocenění získaly Prachatice a Kutná hora. Všechny tři města představují bývalé vítěze každoroční soutěže sdružení. Jednou ale už vyhrála, a tak cenu znovu nezískají. Jejich příkladný pokračující přístup k památkám se tak nakonec organizátoři rozhodli letos ocenit nově vzniklou cenou.

Letos šlo v pořadí už o 22. ročník, do soutěže se přihlásilo 55 měst a obcí.