Spolu s Martinem na bílém koni, který podle prastarého pořekadla ohlašuje příchod zimy, je tu i čas svatomartinského hodování, kdy na stole nesmí chybět zlatě upečené husy a víno. Menu už zveřejňují na zámku Červený Hrádek, v horském hotelu Lesná a v restauracích. Lidé si rezervují místa v předstihu.

„Poptávka je velká,“ potvrdila spolumajitelka hotelu na Lesné Kateřina Herzánová. „Už teď se hlásí celé skupiny po šesti, patnácti, ale i dvaceti lidech, máme už i zasedací pořádek,“ dodala.

Hlavním chodem bude vykostěná, po krušnohorsku pečená husa s variací houskového, bramborového a karlovarského knedlíku a s červeným a bílým zelím, které na Lesné šlapali před dvěma týdny.

Spousta návštěvníků z Čech i Německa se přišla podívat na šlapání a přípravu zelí na zimu.
FOTO: Na Lesnou přitáhlo šlapání zelí i jelítka

Domácí husy na svatomartinské hodování si dokonce v horském areálu sami odchovali. „Chováme je od dubna. Máme jich ale nakonec jen osm, protože některé uletěly nebo je něco snědlo,“ přiznala se smíchem Herzánová. Zlatavě vypečeného masa přesto málo nebude. „Další vezmeme od velkostatkáře z Boleboře,“ dodala majitelka.

Paštika, vývar i borůvkový koláč

Tabule na Lesné bude sestávat ze čtyř chodů: domácí husí paštiky s brusinkami a čerstvým chlebem, vývaru z drobů s játrovými knedlíčky a spařeným zelím, hlavního chodu a navrch si strávníci osladí život svatomartinským koláčkem s domácí borůvkovou náplní a drobenkou.

Svatomartinské hodování na horách potrvá od 8. do 11. listopadu. Přesně na svatého Martina, v neděli v 10 hodin, tam otevřou také osvěžující Svatomartinská vína.

Další gurmeti zamíří i na zámek Červený Hrádek, kde nabízejí svatomartinské menu v neděli od 10 do 20 hodin a v pondělí od 11 do 22 hodin. Ochutnají ze čtyř chodů, kam patří carpaccio z kachních prsou s višňovou marmeládou a opečenou ciabattou.

Do chomutovského átria přišla na jarmark spousta návštěvníků.
OBRAZEM: Nákup pro radost i příprava na Ježíška. Chomutov hostil Fler jarmark

Dále husí kaldoun s trhaným masem a zeleninovými hranolky a konfitované husí stehno s červeným zelím s rozinkami, bílým s jablky a špekovým knedlíkem. Jako dezert připraví šéfkuchař martinské lívance s glazovanou hruškou, tvarohem a citronovou kůrou. I tady se plní místa s předstihem. „Máme stálé zákazníky, kteří sem chodí už desátým rokem, řada z nich si rezervaci zajistila dříve, než jsme zveřejnili menu,“ podotkl ředitel Kulturního vzdělávacího a informačního centra Bedřich Fryč.

Na svatomartinské menu lákají také restaurace. Například kadaňský Split v neděli nabídne domácí husí paštiku na křupavém toastu s brusinkami a mandlemi, husí consommé s fritátovými nudlemi a zeleninou, svatomartinskou husu s knedlíkem a zelím a drobenkový koláč s jablky a medem.

Svatý Martin jak vznikla tradiceSv. Martin. Ilustrační foto.Zdroj: DENÍK/Jiří KopáčLegenda říká, že když jedné chladné noci Martin spatřil promrzlého nahého žebráka, nezaváhal, rozetnul plášť a jednu polovinu mu dal. Následující noci se mu zjevil Kristus oděný do oné poloviny pláště. Díky této události je svatý Martin vzývaný na ochranu proti chudobě.

Lidé ho dnes mají spojeného s příchodem zimy a s martinskou husou. Spojitost pečínky se svatým lze najít ve dvou legendách. Jedna praví, že svatého Martina při kázání rušily husy kejháním, a proto dodnes pykají na pekáči. Druhá, že se před volbou biskupem ze skromnosti skrýval v husníku, ale husy ho prozradily.

Kolem šedesáti koní a jezdců si dali dostaveníčko na Farmě v zooparku v Chomutově.
FOTO: Jezdeckou sezónu v Chomutově zakončila Hubertova jízda