Rozsudek nad Alexandrem Novákem padl a zněl – vinen. Případ bude řešit odvolací soud, ale jeden ortel už padl. Co vlastně znamená pro něj, pro ODS a pro veřejnost? Po tom pátrali reportéři České televize a výsledek odvysílají dnes večer v pořadu Reportéři ČT.

Štáb se vydal opět do Chomutova, a to nejen na samotné soudní líčení. Reportéři mluvili s místopředsedou místní ODS Jindřichem Stádníkem, státním zástupcem v případu a také s redaktory Chomutovského deníku, na které se obrátili jako na novináře, kteří znají místního prostředí.

Ve své reportáži nejen popisují transakci, za kterou chomutovský soud uložil Novákovi podmíněný trest, ale ptají se také, zda je takový trest přiměřený. „Z mého pohledu ten trest je směšné nízký a nedostatečný,“ říká například David Ondráčka, ředitel protikorupční organizace Transparency International ČR.
Ptají se také, jak se zachová mateřská strana Alexandra Nováka, tedy ODS. Podle Ondráčka by se ho měla zbavit, samotní straníci jsou pochopitelně opatrnější, a to včetně místopředsedy strany Jiřího Pospíšila.

Reportéři tím trochu uzavírají sérii reportáží, které se okolo dění v Chomutově točily. Byl to právě tento štáb, kterému se podařilo natočit Alexandra Nováka, jak na jaře 2008 doprovázel chomutovskou primátorku Ivanu Řápkovou na setkání s tehdejším premiérem Topolánkem na mosteckém Hněvíně. Dodnes se o těchto záběrech mluví jako o nejjasnějším důkazu, že Alexandr Novák svůj vliv neztratil, ani když z veřejných funkcí v politice odešel.

Stejní reportéři narazili na stopu Petera Schmela, klíčového svědka a spoluobžalovaného v Novákově kauze. Ten byla nakonec také odsouzen – jako uprchlý.

Reportáž o soudu s Alexandrem Novákem vysílá dnes ČT 1 v pořadu Reportéři ČT. Pořad začíná ve 21.35.