Aby byla poliklinika co nejlépe vybavená, pořídilo pro ni město Jirkov před osmi lety špičkový rentgen. Ten ale dosluhuje. V srpnu navíc vyprší smlouva s firmou, která ho instalovala a hradila veškeré servisní práce. Pokud by se přístroj poté porouchal, bylo by v ohrožení několik lékařských oddělení a tím i poliklinika jako celek. Město se proto snaží situaci co nejrychleji vyřešit.

Podle jednatele polikliniky a současně i zastupitele za ODS Jana Vaclíka hrozí, že pokud na rentgenu po vypršení smlouvy „odejde“ důležitá součástka, bude nefunkční celé zařízení. „Rentgenka, vysokonapěťová výbojka, stárne a může kdykoli kleknout. Jen ona sama stojí milion korun,“ nastínil s tím, že zastaralý je také software.

Řešení vidí buď v koupi nového a spolehlivého přístroje, anebo v generální opravě. „To znamená nechat původní železo a vyměnit všechna „střeva“ – veškerou elektroniku a řídící jednotky,“ nastínil předpokládaný rozsah prací Vaclík. „Cena by byla kolem 3,8 až 4 milionů korun. Cena nového rentgenu je odhadem šest a více milionů,“ dodal.

Cvičení hasičů a záchranářů na letišti Macerka u Žatce
FOTO: Padesát zraněných po srážce letadel. Chomutovští hasiči cvičili u Žatce

Tyto peníze ale poliklinika nemá. Budova sice patří městu, konkrétně společnosti Městská majetková, a stejně tak i původní rentgen, ale v nájmu ho má rentgenolog. Ani on, ani lékaři, kteří polikliniku provozují, ovšem na nákladná řešení prostředky nemají. Rentgen je přitom pro polikliniku naprosto klíčový.

Potřebuje ho ortopedie, chirurgie, plicní ambulance a snímkování stále více využívají i praktičtí lékaři. Ročně je na něm vyšetřeno více než 7000 pacientů, převážně Jirkovanů.

Hrozí konec

Kvůli problémům s rentgenem navíc hrozí, že by mohl odejít i rentgenolog Milan Řehořek. A to tím spíše, že je lékařů obecně nedostatek a nemocnice se je snaží přetáhnout tím, že nabízejí lepší podmínky. „Na podzim jsme takto přišli o paní doktorku z neurologie, to jsme oplakali. Kdyby nám měl někdo přetáhnout rentgenologa, tak to ne opláčeme, ale prostě skončíme,“ zdůraznil Vaclík.

Zastupitel a jednatel polikliniky v jedné osobě představil problém v plné šíři na posledním zasedání zastupitelstva. Bod sice nebyl na programu, zazněl až v závěrečné diskuzi. Vysloužil si ale zvýšenou pozornost.

Vychází nový týdeník!
Nový Týdeník Chomutovsko: O profesionálním bowlingu i boji proti suchu v Kadani

„Myslím si, že je stěžejní věc, abychom na poliklinice zachovali právě rentgen,“ reagovala na jeho slova starostka Darina Kováčová (ANO). „Doufám, že si to všichni zastupitelé uvědomují,“ apelovala.

Vstřícně se vyjádřili koaliční i opoziční zastupitelé, někteří se rovnou vyslovili pro koupi nového přístroje. Na závěr uložili radě, aby ve spolupráci s poliklinikou a rentgenologem předložila možné varianty řešení. Zastupitelstvo o nich má jednat na příštím zasedání, které se uskuteční 26. června.