„Veterány dělám poslední dva tři roky,“ oznamuje všeuměl, když otevírá dveře do garáže se svými nablýskanými motocykly. Mezi nimi je zástupce československých mopedů Jawetta, vyráběných jen krátce na přelomu 50. a 60. let, nebo Stadion, což byl vůbec první tuzemský moped. „Problém je jen, že až na jednu nemá žádná papíry, takže nesmí na silnici, i když jsem je zprovoznil. Veteránských jízd tu také moc není, takže mám tyhle stroje hlavně na kochání,“ dodal. To chce dopřát i veřejnosti, proto plánuje při své dílně menší muzeum.

Zdroj: DeníkNejlepším kusem v jeho „stáji“ je ovšem zelenožlutý traktor John Deere - značky, která je takřka sto let předním výrobcem zemědělské techniky. Vyrobený byl v roce 1935. „Přišel jsem k němu po revoluci, když se vydávaly restituce a lidé z vedlejší obce se ozvali, jestli bych nechtěl koupit vrak traktoru tohoto výrobce. Já si říkal, kde bych na to vzal, ale nedalo mi to, musel jsem se jít podívat. Když odkryli plachtu, málem mi vyskočily oči z důlků,“ vypráví nadšeně. „Pamětníci říkají, že ho tu zanechala americká armáda, měla ho na tahání děl a další techniky,“ dodal.

Traktor dával patnáct let dohromady. Je téměř kompletní a pojízdný, takže už se s ním jeho majitel pochlubil na jednom z vyhlášených srazů veteránů v Chomutově. „Traktoru ještě chybí zadní blatníky. Můj cíl je mít ho udělaný tak, aby vypadal, že právě vyšel z fabriky,“ plánuje Ogáseanu.

Starosta Veliké Vsi Miroslav Ogáseanu.
Úkol číslo jedna? Vodovod, říká starosta Veliké Vsi. Studny nestíhají

Jeho zámečnická firma se specializuje na opravy zemědělské techniky, na kontě má ovšem i „zlepšovák“. Vymyslel makový adaptér na žací mlátičky, díky kterému se drobná plodina sklízí s menšími ztrátami. Zapsaný je jako průmyslový vzor na Úřadu průmyslového vlastnictví.

Ve volném čase vyrábí sluneční hodiny. Jedny se mu skví vedle hlavního vchodu, další před dílnou a třetí jsou uvnitř. „Dělám různé typy: stojaté, ležaté, na zeď. Nechalo si je u mě udělat pár lidí v okolí, jedny mám i v Německu,“ zmínil živnostník. Vytvořil také zdobený kovový lustr pro kostel ve Veliké Vsi.

Z celé škály prací, které zvládá, má ale nejraději tu na starých strojích. „Nejradši bych dělal jen traktory a motorky – čím starší, tím lepší. Moje láska jsou hlavně stabilní motory, které tu byly ještě před objevem elektřiny,“ doplnil.