Podle nové studie by měla na Bernavě vzniknout příměstská rekreační zóna s celoročním i sezónním ubytováním a stravováním. „Měly by se kompletně přebudovat sociální zařízení, venku chceme mít dětské prvky a víceúčelové hřiště s umělým povrchem, plánujeme vybudovat čtyři chatky, součástí hlavní budovy by měla být i místnost na uložení kol nebo lyží,“ maluje budoucnost Bernavy starosta Jirkova Radek Štejnar.


Město počítá s tím, že by náklady neměly přesáhnout 4,3 milionu korun. Z toho chce ještě větší část získat z dotací. Bude k tomu mít velkou příležitost, protože v rámci Regionálního operačního programu NUTS II Severozápad bude vypsána výzva jako šitá Bernavě na míru – na modernizaci či výstavbu lehkých sezonních ubytovacích zařízení.


Přitom ještě v létě byla postarší budova, ležící v Krušných horách nedaleko Mezihoří vpodstatě na odpis. Vedení Podniku služeb, který budovu spravuje, lamentovalo nad ztrátovým provozem a hrozným stavem domu. Dokonce přišlo s návrhem zařízení prodat. Radnice už rozjednala ocenění objektu, aby ho mohla nabídnout, když Podnik služeb přišel s jiným návrhem. Horskou chatu neprodávat, ale upravit její využívání tak, aby na ní organizace nedoplácela.


Na to nakonec radní kývli a schválili dodatek ke smlouvě, díky které podnik služeb získal takzvané užívací právo. „Podnik může chatu pronajmout, neodvádí už městu nájem, ale musí připravit projekty na její rekonstrukci,“ vysvětlil důvod obratu Štejnar.

Rekreační zařízení Bernava patří městu Jirkov a stará se o něj Podnik služeb. Má ubytovací kapacitu třicet míst. Ta je však minimálně využívaná, lidé na horskou chatu u Mezihoří jezdí pouze o víkendu, občas se tam zastaví cyklisté. Jinak se na provoz pouze doplácí.
Plánovaný projekt má za úkol udělat z dosluhujícího objektu a jeho okolí atraktivní turistické místo.