„Jednou z částí naší budoucnosti jsou projekty obnovitelných zdrojů, které skupina ČEZ připravuje v Ústeckém kraji - z velké části v okolí stávající elektrárny Prunéřov a Tušimice,“ potvrdil člen představenstva energetické společnosti Jan Kalina.

Ústecký kraj popsal jako klíčovou oblast pro rozvoj obnovitelných zdrojů v zemi. „Pro zajímavost, dnes máme cíl do roku 2030 postavit 6 gigawatt-peaků v obnovitelných zdrojích, přičemž z nich máme 5,2 gigawatt-peaků připraveno v řadě projektů a z toho 2,3 už se nachází v Ústeckém kraji,“ doplnil.

Jedná se o menší i větší projekty. Právě ty větší mají být umístěné na výsypkách a dalších plochách bývalých těžebních oblastí na Chomutovsku. „Je to hlavně proto, že tu existuje perfektní infrastruktura a je tu velmi silná přenosová soustava, do které hodláme naše největší projekty připojovat,“ nastínil Kalina.

Děti vedly hříbě z Vysoké Pece až na sídliště Kamenná. Strážníci je našli u sjezdu ze "třináctky".
Místo školy vzaly děti z ohrady hříbě a šly do světa. Zastavili je strážníci

Větší z fotovoltaik pojmenovaná Tušimice II dosáhne výkonu 126 megawatt, v rozšířené variantě dokonce 139 megawattů instalovaného výkonu. Rozkládat se bude na zhruba 100 hektarech. Jedná se o plochy, kde byla dokončená zemědělská rekultivace po těžbě. Leží přibližně kilometr východně od elektrárny Tušimice a dva kilometry od nechranické přehrady. Druhý projekt nazvaný Vysočany – Plató má mít instalovaný výkon 115 megawattů.

Výstavba obou solární parků ČEZ vyjde na více než 4 miliardy korun, z toho má zhruba čtvrtinu pokrýt dotace z Modernizačního fondu.

Celkem energetický gigant připravuje šest velkých projektů na Chomutovsku se souhrnným instalovaným výkonem kolem 1000 megawattů instalovaného výkonu. Mezi nimi je projekt nazvaný FVE EPR Letiště s kapacitou 87 megawattů, který bude umístěný mezi elektrárnami Prunéřov a Tušimice.

„V současné době provozuje Skupina ČEZ v České republice fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 130 megawatt, které ročně pokryjí poptávku přibližně 40 000 českých domácností,“ uvádí společnost.  Tu největší je zatím možné najít v Ralsku v Libereckém kraji.

V arealu Františkánského kláštera se uskutečnila historická akce Kadaňský mír z roku 1534.
Kostýmovaná hostina a jednání mocných. Klášter v Kadani se ponořil do 16. stolet

Z hlediska rozvoje obnovitelných zdrojů, které mají největší potenciál, se ČEZ zaměřuje také na větrné elektrárny. Na provoz všech jeho obnovitelných zdrojů v celé České republice bude dohlížet technický dispečink a dozorové pracoviště, který právě roste v areálu bývalé rozvodny v Málkově u Chomutově. Stane se tak mozkem moderní energetiky. „Na dálku bude řídit desítky fotovoltaických, větrných a malých vodních elektráren,“ uvedl Kalina.

Partnery v budování obnovitelných zdrojů jsou obce, s nimiž energetická společnost uzavírá plánovací smlouvy. Za součinnost, kterou obec poskytne, může obdržet jednorázové platby nebo platby postupné po dobu existence a výroby, tudíž 25 až 30 let. Pro napjaté rozpočty obcí je to vítaný příjem.

Mohlo by vás zajímat: Ruku na pusu a běžte! Strážníci ukázali video ze zásahu u požáru na Březenecké

Zdroj: Městská policie Chomutov