Záchranáři, kteří přijeli, nemohli už mladíkovi pomoci. Hasiči vyprostili mrtvé tělo. Pravděpodobně šlo o nešťastnou náhodu. „Muž spadl do koryta a do vody, a už se nedostal ven,“ říká mluvčí chomutovské policie Marie Pivková.

Policisté našli stopy, které nasvědčují tomu, že se muž pokoušel vylézt ven, ale nepodařilo se mu to. „Lékař nenašel stopy po násilí, byla nařízena soudní pitva. Až po jejím výsledku bude možné říct bližší příčinu,“ uvádí Pivková.

Zatím není jasné, zda se mladý Jirkovák utopil, umrzl nebo se vážně zranil pádem do betonového koryta. Mohlo jít také o kombinaci různých příčin, v přivaděči prý nebylo tolik vody.

Není zřejmé, kdy se tragédie odehrála. Chodci našli tělo v neděli v poledne, muž byl naposledy doma v sobotu. „Probíhají výslechy, věc se stále šetří,“ uvedla včera odpoledne mluvčí policie.

Podle jedné ze zatím neověřených verzí byl muž na vánočním večírku, kde pil alkohol. V noci či k ránu se vracel domů do Jirkova po přivaděči a tato cesta se mu měla stát osudnou.

Větší štěstí měli tři muži, kteří se rozhodli vyspat venku. Díky strážníkům to přežili.


Rekordní mrazy


Nejstudenějším dnem byla neděle. Na klimatické stanici v horském Měděnci meteorologové naměřili mínus 20,9 stupně Celsia. Padl tak teplotní rekord, nejnižší dosud zaznamená teplota pro 20. prosinec byla –12,2 stupně Celsia. „Na Měděnci se měří od roku 1989, nejnižší hodnota byla naměřena 28. prosince 1996 a to –21,3 stupně,“ uvedla Lenka Hájková z ústeckého pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Arktické teploty dělaly starosti hlavně motoristům, mnozí chtěli jet do práce, ale jejich auta byla proti.

Zvířat v zooparku se zima nijak vážně nedotkla, na drsnější počasí jsou zvyklá. „Pelikány a plameňáky, kteří by mohli přimrznout, jsme včas pochytali,“ říká šéfka zooparku Iveta Rabasová. A zvířata mají i další luxus, k vodě se nemusí dobývat přes led, jejich pítka ve výbězích jsou vyhřívaná.

Podle meteorologů velkým mrazům odzvonilo. „Přichází oteplení, srážky budou sněhové, dešťové či smíšené. To bude spojeno s tvorbou ledovky,“ upozornil Daniel Tudor z ČHMÚ. Na Štědrý podvečer by mělo pršet.