Velké mrazy, které udeřily na konci minulého týdne, zatím nepolevují. Tekoucí řeky na mnoha místech nahradily souvislé vrstvy neprostupného ledu a kry, kterým začíná být koryto malé, dotírají na břehy podél toků. V Klášterci nad Ohří proto varují občany, aby procházky podél řeky odložili.

Doporučení se týká především cesty pro pěší u zámeckého parku. „Došlo k rozlámání ledové celiny a vzestupu hladiny na řece Ohři,“ upozorňuje referent odboru životního prostředí Libor Kocáb. Led se hromadí u jezu a hrozí riziko, že se vyvrhne z koryta.

Situace trochu připomíná rok 2012, kdy se led nahromadil i nad jezem a voda se rozlila do chatové oblasti podél řeky. Vodohospodáři museli vyhlásit pátý povodňový stupeň a město dokonce vybídlo občany, aby měli v pohotovosti evakuační zavazadla.

„Situace se zlepší“

Černého scénáře se ale obyvatelé města zatím obávat nemusejí. „Situace zatím není tak výrazná a zledovatění natolik masivní jako před šesti lety,“ uklidňuje mluvčí Povodí Ohře Jiří Svejkovský. „O víkendu by se navíc podle předpovědi mělo oteplit a situace by se tak mohla zlepšit,“ doufá Svejkovský.

Koryto u Klášterce nad Ohří patří podle Svejkovského z celého toku řeky k těm nejvíce náchylným k zamrzání. U Litoměřic se řeka vlévá do Labe, což zrychluje tok. U Žatce pomáhá Ohři zase přítok z nádrže Nechranice. „Ta je teplejší, zatím má kolem tří čtyř stupňů,“ vypočítává Svejkovský.

U Klášterce musí povodí řeku více hlídat. Už před časem proto vybudovalo různé prvky, které zabraňují vybřežení ledu. „Jez nese protiledové trámce, které kry a tříšť zachycují,“ popisuje Svejkovský. Trhání ker při jarním tání je totiž nebezpečné nejen pro Klášterec, ale i pro oblasti kolem řeky poblíž Kadaně. V minulosti skončilo pod vodou několik zahrádek a domků i v Rašovicích.

Zatímco jedni se strachují, zda nebudou muset překotně balit, jiní vidí v zamrzlých tocích příležitost vyřádit se u zimních sportů. Před tím ale Povodí Ohře varuje. „Doporučujeme na ně nevstupovat, kdykoli se mohou prolomit,“ upozorňuje Svejkovský. Na ledě hrozí nejen propadnutí, ale také to, že rychlý posun ker člověka doslova strhne jako lavina. „Pak už není úniku, voda vás odnese a není šance dostat se ven,“ uzavírá Jiří Svejkovský.

Bezpečnou alternativou proto zůstává pouze návštěva zimního stadionu.