Lidé ale k urnám nepůjdou, zastupitelé návrh odmítli.


Přestože bylo dopředu jasné, že referendum neprojde, návrh byl postaven tak, jako by se konat mělo. Zákon to tak ukládá. Dokonce byl stanoven konkrétní datum – 8. ledna 2010. Při rozhodování pak ale většina zastupitelů hlasovala proti. Podle očekávání.


Nešlo však jen o zlovůli nebo nechuť politiků. Návrh na referendum byl připravený laicky a pod drobnohledem právníků se hroutil jako domeček z karet. Ze tři otázek zbyla jediná relevantní. A tu ještě odborníci označili jako bezpředmětnou.

O čem se mělo hlasovat…

1. Souhlasíte s podnájmem Kamencového jezera společnosti CV RELAX na 50 let?
2. Souhlasíte s převodem činností TSMCH na soukromé subjekty.
3. Souhlasíte s novým parkovacím systémem?


Například o systému parkování se referendum podle zákona ani konat nemůže. V něm mohou totiž lidé hlasovat jen o věcech, které patří do samostatné působnosti obce, zatímco vyhláška o parkování je působnost takzvaně přenesená.


Názor lidí na pronájem Kamencového jezera by byl zase poněkud zbytečný. „Výsledek referenda je závazný pro zastupitelstvo, ale ne pro nějaké další strany. A tady je již podepsaná nájemní smlouva s dalším subjektem,“ vysvětluje městský právník Jiří Písařík. Tedy - i kdyby se lidé v referendu postavili k pronájmu negativně, mohli by jejich názor vzít zastupitelé maximálně na vědomí, ale smlouvu už nezruší.

Zbyla tak jediná otázka: Souhlasíte s převodem činností TSMCh na soukromé subjekty? Proti tomu právníci z formálního hlediska nenamítali nic. Upozornili však, že město nemá v úmyslu předávat činnosti soukromníkům, protože technické služby budou i po přechodu na akciovou společnost plně v majetku města. „Tato otázka se jeví v podstatě jako bezpředmětná,“ uvedla v materiálu pro zastupitele Jana Bydžovská z právního úseku.


O návrh se pak diskutovalo asi čtvrt hodiny, ale bez nějakých konkrétních protinávrhů. Hlasování pak dopadlo celkem jasně – referendum nebude.


Nevěděli jsme o tom


V sále ani nebyl nikdo z iniciátorů, aby návrh obhájil. „Nevěděli jsme, že se to bude probírat, to nás mrzí,“ reagovala včera překvapeně Marie Kindermannová, zmocněnkyně přípravného výboru. Vedení města jim totiž oznámilo, že bod o referendu se bude probírat na nejbližším zastupitelstvu, ale Nespokojení občané zřejmě nevěděli o včerejším mimořádném. „Každopádně na to ještě budeme nějak reagovat,“ dodala Kindermannová.


Nespokojení občané získali pro referendum přes čtyři tisíce podpisů. Některé dodali až po výzvě magistrátu, který v prvních arších přišel na stovky neplatných hlasů.