Krajskému úřadu zbyly dva milióny korun, a tak za ně koupil dárek všem svým příspěvkovým organizacím. Honosný dvoumetrový vánoční stromek se stovkou ozdob, mašlemi a se světelnými řetězy za téměř dvanáct tisíc korun. Dostalo ho celkem 169 organizací, na Chomutovsku sedmnáct.

Ředitelé, nucení obracet každou korunu i za naprosto nezbytné věci, jsou nyní v rozpacích. Proč takové plýtvání? Proč raději nedostali tyto peníze pod stromeček?

Krajský úřad to zdůvodňuje tím, že bylo peněz málo. „Na jednu příspěvkovou organizaci by vyšla velmi malá částka, a tak se úřad rozhodl potěšit žáky a učitele ve školách a obyvatele svých domovů pro osoby se zdravotním postižením vánoční výzdobou,” uvedla tisková mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Málo? Pro nás ne

Toto vyjádření se zdá ředitelům přinejmenším neobratné. Dobře by věděli, jak s dvanácti tisíci naložit.

„Jako každá škola šetříme, kde se dá, snažíme se podnikat, abychom zvýšili rozpočet. I pár tisíc navíc by nám pomohlo, protože bychom nakoupili obyčejný papír do kopírky, kterého máme po státních maturitách nedostatek,” uvedl Deníku ředitel chomutovského gymnázia Jaroslav Zahrádka. "Bylo by lepší, kdyby škola dostala třeba i jen pět tisíc do rozpočtu, než stromeček za dvanáct tisíc."

Jako luxusní a především zbytná investice připadá i dalším ředitelům, kterých se na to, jestli o stromek stojí, nikdo ani nezeptal. „Žádný stromek jsme nepotřebovali. Už jsme měli svou výzdobu a v přízemí stál náš nazdobený stromeček, když v pátek z ničeho nic přijeli s dalším,” líčí ředitelka kláštereckého gymnázia Jaroslava Kovandová. „Bylo by nám líto nikam ho nepostavit, tak je teď v patře školy. Máme dva stromky,” směje se. Hlavou jí ale letí, co místo něj mohlo být. „Nedávno jsme konečně splatili interaktivní tabuli a bylo by perfektní mít k ní alespoň jednu interaktivní učebnici pro výuku zeměpisu a přírodopisu,” zkonstatovala. „Říká se darovanému koni na zuby nehleď, ale bylo by lépe najít dvanáct tisíc pod naším stromečkem, než dostat stromek za tuto cenu.”

Na Chomutovsku zdobí drahý stromeček ve většině případů gymnázia, střední školy a učiliště. Jeden ale vítá také pacienty chomutovské nemocnice, další těší obyvatele Domova pro osoby se zdravotním postižením v Kadani a návštěvníky chomutovského muzea.

Jiný takový neseženete

Stromky dodala Krajskému úřadu klášterecká společnost MK Mont Illumination, která zvítězila ve výběrovém řízení.

„Vyhráli jsme ho, protože máme kvalitní výrobky za dobré ceny,” je přesvědčený majitel Miroslav Kalina. Cenu naopak prý ještě snížil přibližně o čtvrtinu, jinak by zelený posel Vánoc vyšel na patnáct tisíc korun. „Takovýto stromek neseženete v žádném marketu. Vydrží dvacet let, je nehořlavý, na železné konstrukci, ozdoby jsou nerozbitné a světelné řetězy z těch nejlepších LED diod,” hájí si výrobce odvedenou práci. Ozdobí se prý jen jedinkrát. „Součástí výbavy je obal, který ho ochrání před prachem a kam ho po Vánocích bez dlouhého odstrojování schováte a příští rok zase vyndáte,” dodal Kalina.

Bez ohledu na to, jak výjimečně je stromek vybavený, nakonec přesto netěší. „Příspěvkovky” to přičítají Krajskému úřadu.

Co by místo něj raději pořídili

Gymnázium Chomutov: Papíry a tonery do kopírky, které se spotřebovaly při maturitách.
Oblastní muzeum: Zrestaurovali by drobné sbírkové předměty.
Gymnázium a SOŠ Klášterec: Koupili by interaktivní učebnici, která by byla vítaným doplňkem jejich interaktivní tabule.

GLOSA JOSEFA DUŠKA

Krajské vánoční rozhazování

Nikdo je nechtěl, všichni je dostali. Vánoční stromky za dvanáct tisíc jsou od kraje buď nehoráznou hloupostí nebo levárnou. Jinak si to neumím vysvětlit.
Chápu firmu, že něco tak drahého prodává. Je její věc, jestli najdou kupce. Ale aby se něco takového kupovalo z našich (veřejných) peněz, to je trochu silná káva.
Shrňme si to: Kraj nakoupil luxusní stromky (co do ceny a technických parametrů), které budou stát někde na chodbách (v případě škol během vánočních svátků prázdných) a které nikdo nechtěl a většinou ani nepotřeboval. Proč?
Argument, že zbyly „jen dva miliony”, tedy na každou organizaci „malá částka”, je vysloveně směšný. Na kraji evidentně nevědí, co jsou to malé částky a jak užitečné dokážou být, když se za ně nekupují naprosté kraviny.
Vrchol všeho je, že tohle rozhodnutí přichází v době, kdy se víc než kdy jindy mluví o šetření, krizi, škrtech a omezování. Politici na kraji nám ukázali, jak se takové „šetření” dělá. Je to asi stejné, jako kdybych před letošními Vánocemi rozhlásil mezi všechny své blízké, že letos mám na Ježíška jen omezený rozpočet a tak každý dostane exkluzivní sadu šroubů do rotoru vojenského vrtulníku.