Od razie v sídle Regionální rady regionu Soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem a v její pobočce v Karlových Varech uplynulo necelých pět měsíců a sedm zatčených osob bylo již obžalováno. Policisté z republikového útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) koncem března provedli dvoudenní razii a výslechy, po kterých šlo pět osob do vazby a čtyři z nich jsou ve vazbě dodnes.

Obžalovaní byli na mušce protikorupční policie v rámci operace Zinek, jak potvrdil jeden ze zdrojů blízký vyšetřování, jenž ale nechce být jmenován.


Úplatky


Podání obžaloby potvrdil i krajský soud.

„Obžaloba skutečně byla podána ústeckým krajským zastupitelstvím k ústeckému krajskému soudu. Ale zatím oficiálně k obžalobě nemohu říci nic konkrétního. Bude přidělena konkrétnímu předsedovi senátu. Ten po prostudování spisu, pokud budou všechny náležitosti v pořádku, přistoupí k nařízení jednání ve věci. Mohu jenom potvrdit, že jde o čtyři osoby ve vazbě obžalované z braní úplatků a jedna z nich je obžalována také z vydírání. Další tři osoby jsou obžalovány za podplácení. Většina z nich žije na Mostecku a Chomutovsku. Více informací v této chvíli nemůžeme sdělit,“ uvedla Irena Jeřábková z ústeckého krajského osudu.

Deníku se podařilo zjistit, že obžaloba se zabývá údajnou trestnou činností Petra Kušnierze (1966) z Mostu, bývalého ředitele Regionální rady regionu Soudružnosti Severozápad, Václava Poláčka (1969) z Mostu, Vladislava Hlebu (1970), ukrajinského státního příslušníka žijícího v Mostu, Romana Švece (1969) též z Mostu, Lukáše Šístka (1980) z Chomutova, Mileny Pucholtové (1943) z Chomutova a Martina Mikeše (1979) z Toužimi na Karlovarsku.

Obžalovaní, až na úředníka Kušnierze, se zabývali podnikatelskou činností nebo pracovali jako zaměstnanci.


Tři projekty


Podle informací Deníku byli tito lidé údajně obviněni z trestných činů v souvislosti s třemi akcemi – s projektem hotelu na ranči u Třebouňského kopce, projektem Villa Mannesmann a projektem fotbalového hřiště Jirkov – Ervěnice. Že jde pouze o tyto tři akce nám potvrdil důvěryhodný policejní zdroj.

Podle neoficiálních informací, které se Deníku podařilo zjistit, se měl podle policejního vyšetřování Kušnierz ještě se třemi dalšími osobami angažovat v rámci projektu hotelu na ranči u Třebouňského kopce.

Kušnierz měl žádat po Mikešovi úplatek přesahující prý milion korun prostřednictvím tří osob, které jsou také obžalovány. První jednání a žádost o úplatek mělo proběhnout údajně ještě v době, kdy byl Kušnierz na ministerstvu zemědělství. Kromě Kušnierze jednání byly přítomny ještě další dvě v tomto případu již obžalované osoby. Jednou z nich měl být Ukrajinec Hlebu.

Protože Mikeš, který měl platit, neměl mít peníze, bylo mu vyhrožováno, že pokud nezaplatí, bude mít problémy s proplacením peněz a může dojít ke zmrazení projektu.

Naopak Pucholtová prostřednictvím některých obviněných měla Kušnierzovi a jeho spolupachatelům poskytnout několik set tisíc korun, aby měla jistotu, že bude čerpat peníze z fondů Regionální rady regionu Soudržnosti Severozápad v rámci projektu Villa Mannesmann. Její projekt totiž neprošel a Kušnierz měl zatlačit, aby byl projekt schválen. Podle neoficiálních informací z Regionální rady regionu projekt Villa Mannesmann stejně neprošel.

Další peníze měli lidé kolem Kušnierze získat za příslib podpory projektu fotbalového hřiště Jirkov – Ervěnice od Šístka.

Proto mají být čtyři muži obžalování za braní úplatku – jde o Kušnierze, Poláčka a Švece. Čtvrtým je Hlebu, který kromě braní úplatku je obžalován také z vydírání. Hlebu měl prý tlačit nevybíravě na Mikeše, aby zaplatil, jinak to bude mít pro jeho projekt nepříjemné následky.
Za podplácení jsou obžalováni tři lidé: Pucholtová ve vztahu k Ville Mannesmann, Šístek je obžalován z podplácení u projektu fotbalového hřiště Jirkov – Ervěnice a Mikeš kvůli projektu hotelu na ranči u Třebouňského kopce.


Telefonní past


Policie v rámci rozsáhlé akce Zinek monitorovala telefonní odposlechy dnes již obžalovaných osob. Je vysoce pravděpodobné, že obsahy těchto hovorů budou součástí obžaloby.

Osoba, která má přímý vztah k činnosti Regionální rady regionu Soudržnosti Severozápad v Ústí, uvedla pro Deník, že to byl pro ni šok, když se dozvěděla, že byly odposlouchávány telefony, takže si musela vzpomínat, zda neřekla při hovoru s Kušnierzem něco nepatřičného: „Do ničeho nejsem namočený, ale v člověku je malá dušička, jestli náhodou nebude v odposleších nějaká kritika důležitého úředníka nebo politika. To by člověku mohlo zkomplikovat život.“


Vina a trest


Obžaloba ještě neznamená rozsudek. Řada různých názorů na to, co se stalo, se shoduje jenom ve dvou věcech: Že v řadě detailů půjde o tvrzení proti tvrzení.

Naopak divokou kartou v případu jsou telefonní odposlechy – bude svedena tvrdá bitva o interpretaci jednotlivých hovorů.
Takže dopředu není jisté nic. Jen to, že byla obžaloba skutečně podána.