Za čtrnáct dní lidé zvolí nový parlament.

Do něj se s největší pravděpodobností dostane i chomutovská primátorka Ivana Řápková. Na krajské kandidátce ji patří druhé místo, takže poslanecké křeslo má téměř stoprocentně jisté. Do parlamentu by se nedostala jedině tehdy, kdyby ODS ve volbách výrazně propadla, nebo kdyby voliči hromadně zakroužkovali níže postavené kandidáty.

Už od loňských, na poslední chvíli zrušených voleb, zůstávalo otázkou, jestli Řápková bude současně poslankyní a primátorkou. Tehdy odpovídala, že se uvidí až po volbách.

Ty se posunuly o více jak půl roku. Nyní primátorka připustila, že ve vedení města zůstane, i když se do parlamentu dostane. „Mluvili jsme o všech variantách, ale jednodušší bude, když zůstanu do podzimu,“ říká Řápková. Tehdy budou komunální volby, při kterých občané vyberou jiné zastupitelstvo, jež rozhodne o nové primátorce či primátorovi.

O novém vedení města tak rozhodnou až volby. Primátorka tak trochu vzala vítr z plachet spekulacím, kdo by ji mohl nahradit. Nejvíce se mluvilo o radním Pavlu K. Markvartovi, ale padla i mnohá jiná jména. O novém šéfovi Chomutova do jisté míry rozhodnou volby, ovšem vše nasvědčuje tomu, že se o nejvyšší posty opět podělí koalice občanských a sociálních demokratů.