„Někteří lidé ve straně pořád nepochopili, že když nepřestanou bojovat mezi sebou, skončíme," řekla Ivana Řápková Chomutovskému deníku. V pátek, před kongresem ODS, zrušila své členství ve straně.

Její rozhodnutí bylo hodně nečekané. Před parlamentními volbami se sice rozhodla nekandidovat za ODS, na druhou stranu v polovině prosince ji spolustraníci zvolili do čela oblastní rady na Chomutovsku. A dva dny před odchodem ji krajský sněm potvrdil jako místopředsedkyni. Zdálo se, že se znovu vrací do politiky „zespoda". Místo toho z ní po měsíci vystoupila úplně.

Odlišné názory a nesouhlas s boji uvnitř strany

„Mé názory jsou odlišné od názorů dalších lidí v ODS," reagovala na dotaz Chomutovského deníku. Do detailů jít nechtěla, nechce prý vyvolávat další protireakce a dohady. Něco ale nakonec naznačila. „Někteří v ODS pořád nepochopili, že nemá cenu neustále bojovat mezi sebou. A jestli to ta parta nepochopí, tak skončí celá strana," uvedla.

Boje uvnitř strany kritizovala už v zářijovém rozhovoru pro Chomutovský deník. „ODS má skoro v každém regionu nějaký problém. Přitom já nechápu, o co se ten boj vede," uvedla tehdy. Jaký boj měla na mysli? „Boj uvnitř ODS o to, kdo bude kandidovat. Chápu to u dosud opozičních stran, u nichž se dá předpokládat, že budou vládnout. Tam se dá očekávat boj o pozice. Ale nechápu, o co se bojuje v ODS, která by měla mít teď prioritu udržet se jako velká strana. Když už ne vládní, tak opoziční, ale velká."

Z jejích slov vyplývá, že právě tahle nespokojenost nakonec vedla i k jejímu odchodu ze strany. S víkendovým kongresem ODS, kde si strana zvolila nové vedení, to však zřejmě nesouvisí. Stranu opustila v pátek před jeho konáním.

Do jiné strany? Nejdu, opakuje

Na druhé straně se spekuluje o tom, že se členství vzdala poté, co neuspěla v nominaci na místopředsedkyni ODS nebo že se chystá na přestup do jiné strany. Obojí ale Ivana Řápková odmítla. „Spekulovat se asi bude o lecčems. Ale mě je to jedno, to je problém těch, kteří spekulují. Já jsem s politikou skončila," prohlásila.

Že se Řápková může cítit ukřivděně, si myslí i severočeský předseda ODS Vladislav Raška. „Hlavní důvod souvisí s tím, že delegáti regionálního sněmu dali nominaci na prvního místopředsedu strany Jiřímu Pospíšilovi," uvedl Raška pro MF Dnes.

Pravda je, že chomutovští občanští demokraté ji na místopředsedkyni strany opravdu nominovali. Na druhou stranu, jak sama poukazuje, ona se kandidatury vzdala ještě před tím, než o tom hlasovali kolegové v okrese.

O tom, že chce přestoupit do jiné strany, se zase spekulovalo už před předčasnými volbami do parlamentu. Jenže nakonec nekandidovala vůbec. „Kdybych do voleb šla, a je jedno za jakou stranu, tak bych si připadala jako zrádce," uvedla tehdy ještě poměrně loajálně k ODS.

Někomu nezvedá telefon, někomu píše SMS

Svým rozhodnutím své kolegy zaskočila. „Dostal jsem od ní v pátek e-mail, že vystupuje ze strany. A v pondělí bylo opravdu na stole podepsané zrušení členství," svěřil se Chomutovskému deníku překvapeně nový předseda chomutovské ODS Petr Latinák. Své rozhodnutí prý v dopise nijak nezdůvodnila. Jen stroze s odvoláním na stanovy napsala, že ruší své členství. „Zkoušel jsem jí volat, ale nebrala mi telefon," krčí rameny Latinák.

O něco lépe na tom byl teplický senátor Jaroslav Kubera. Tomu Řápková poslala SMS. „Protože si Tě vážím, tak Ti oznamuji, že vystupuji z ODS," ocitoval Chomutovskému deníku textovou zprávu. Žádné další informace ani zákulisní zprávy prý ale nemá.

Ve funkcích skončila automaticky

Poté, co strana její členství zrušila, skončila Ivana Řápková automaticky ve všech svých stranických funkcích. Byla místopředsedkyní chomutovské ODS, která má zítra zasedání rady. Tam si možná zvolí nového místopředsedu. Byla rovněž předsedkyní oblastní (okresní) rady a tím pádem také místopředsedkyní krajské rady. Všechny funkce zanikly, oblast zatím povedou místopředsedové. Včera už její tvář zmizela i ze všech webových stránek ODS.

Řápková svým odchodem z ODS definitivně ukončila svoji politickou dráhu. Dál se bude věnovat ekonomickému poradenství.

Ivana Řápková
Politika Ivana Řápková vstoupila do ODS v roce 1997 a o rok později se stala radní Chomutova. Od roku 2002 do roku 2010 zaujímala post starostky a následně primátorky města. V roce 2006 neúspěšně kandidovala za ODS do senátu, v květnu roku 2010 byla zvolena poslankyní Parlamentu České republiky, kde byla místopředsedkyní Výboru pro obranu a bezpečnost, členkou Výboru pro zdravotnictví a Stálé komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství.


Obdivovaná i nenáviděnáŘápková patří mezi výrazné osobnosti české politické scény. Dlouhodobě se věnuje problematice bezpečnosti a sociální politice. Proslula svým nekompromisním přístupem k tzv. nepřizpůsobivým občanům a prosazováním důsledné politiky proti zneužívání sociálních dávek. Za to si vysloužila u spousty lidí obdiv a sympatie, na druhé straně také řadu kritiků. Je autorkou návrhu na exekuci sociálních dávek nebo nové sankce zákazu pobytu za opakované přestupky pro notorické přestupce. Jako jedna z prvních začala hovořit o nutnosti zavést registr přestupků, resp. princip „třikrát a dost", a možnou překvalifikaci několikerého přestupku na trestný čin. Předložila zákony, které měly zamezit zneužívání doplatku na bydlení majiteli některých ubytoven, regulovat sběrny, ale i obnovit funkčnost veřejné služby. Nyní se snaží prosadit, aby je do poslanecké sněmovny předložili senátoři.

Problematický titul z práv  V době, kdy vyšla najevo aféra kolem nestandardního získávání titulů na plzeňské právnické fakultě, Řápkové hrozilo, že přijde o magisterský titul, který tu získala. Vedení právnické fakulty však v roce 2011 řízení s ní a dalšími absolventy zastavilo. Neprokázalo se totiž pochybení z jejich strany. Kvůli výrokům zpochybňujícím její studium podala Řápková na Západočeskou univerzitu žalobu, po personálních změnách ve vedení školy ji ale stáhla.

Ta, co odvolala Rabase V Chomutově si část veřejnosti proti sobě popudila poté, co otevřeně vystoupila proti někdejšímu řediteli zooparku Přemyslu Rabasovi, kterého radní odvolali z funkce. Byla také spojována s kauzami, proti kterým se ve městě demonstrovalo, především pronájmem Kamencového jezera.