Jejich řádění stojí města ročně sta tisíce. Před zlodějskými a chmatáckými choutky neobstojí nic železného. Dá se to zpeněžit? Ukradnou to. A je jim jedno, jestli je to poklop od kanálu, dopravní značka, kus plotu, nebo třeba rohožka. V brzké době by ale jejich řemeslu mohlo být odzvoněno.

Ten velký a důležitý obrat k lepšímu by měla přinést chystaná novela zákona o odpadech. Podle ní by v budoucnu města a obce měly mít možnost a právo omezit výkup sběrných kovů. V současné době totiž toto postrádají, veškerá rozhodnutí jsou pouze na uvážení krajských úřadů. „Námi navrhovaná novela zákona by obcím měla umožnit stanovit si obecně závaznou vyhláškou, na kterých místech může být sběrna povolena," vysvětluje autorka návrhu nové zákonné podoby, poslankyně Ivana Řápková a pokračuje, „obce budou mít zároveň také právo vymezit její provozní dobu. A krajský úřad, který vydává konečné rozhodnutí, pak musí takovouto závaznou vyhlášku obce respektovat."

Nejsou sběrny = nejsou zloději

Může ale tato rozhodovací možnost obcí nějak změnit narůstající krádeže? Podle všeho ano. „Je pouze na obcích samotných, jaká pravidla si určí. A když se rozhodnou třeba jen pro jedno konkrétní místo, budou mít všechno pod daleko větší kontrolou a drobnohledem. A to si potom provozovatelé rozmyslí, zda se jim vyplatí brát věci pochybného původu," naznačuje poslankyně.

Podle jejích slov je návrh zákona potřebný. Provozovatelé výkupen sice musí i nyní identifikovat osobu, která věc prodává, protože ale neexistuje veřejně přístupná databáze sběren, zákony se jednoduše obcházejí. „Za současných podmínek není bohužel žádný přehled o tom, kolik sběren je legálních a kolik jich funguje takzvaně na černo. Myslím si, že návrh zákona je správným krokem proti zlodějům kovů.

Města by nový zákon uvítala

A co na to představitelé obcí? Jsou pro. Dobře totiž vědí, kolik je kovové zlodějny stojí. „Současná legislativa provozu sběren nahrává jejich provozovatelům a zlodějům kovů. Uvedenou iniciativu vítám," vyjadřuje podporu chomutovský primátor Jan Mareš.

Obdobný názor mají i v Kadani a Klášterci nad Ohří. „Když to pomůže, bude to jen dobře. Těchto problémů tady máme samozřejmě také plno a je dosti obtížné jim čelit," naznačuje starosta z Kadaně Jiří Kulhánek.

„Jsem určitě pro. Poslední dobou je toho dost, tohle by asi byla účinná páka," přidává se klášterecká starostka Kateřina Mazánková.