Chomutovská primátorka Ivana Řápková se po návratu z dovolené ostře ohradila proti nařčení, že její studia nebyla v pořádku.

Podle jednoho z vyučujících, předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy, který ji měl v seminární skupině, do hodin nechodila, zápočty a zkoušky jí dal někdo jiný mimo katedru. „Mým profesorem z trestního práva byl docent Jiří Pipek. Pan Pipek mi dal zápočet i zkoušku,“ tvrdí Řápková. Právník Pipek její slova nemůže potvrdit či vyvrátit, zemřel v roce 2008.

Primátorka se pořádně opřela do Baxy, který se nad jejím studiem podivoval. „Nechápu, jak je možné, aby předseda Nejvyššího správního soudu zcela bez přímých důkazů a neznalosti celé pravdy, obvinil někoho, že nestudoval řádně a že by měl vrátit titul,“ napsal v prohlášení do médií. S novináři, který ve středu přišli před radnici, se osobně nesetkala. Přes tiskového mluvčího byli odkázáni na písemné tiskové prohlášení.

Řápková Baxu obviňuje z toho, že je nezodpovědný a jeho činy nepochopitelné. Dokonce ho chce zažalovat. „Jestli má špetku cti v těle, tak by mi měl zavolat a omluvit se mi,“ vyzývá ho.

Předsedu nejvyššího správního soudu se Deníku ve středu odpoledne nepodařilo zastihnout, dle sekretiarátu byl pracovně mimo soud.

První žena Chomutova zopakovala, že její studia byla zcela v pořádku a v souladu se studijním řádem. Veškerá zpochybňování jejích studií jdou podle ní na vrub nepořádku na škole a politickému boji. Rovněž obviňuje média, že překrucují její slova, spekulují a útočí na ni bez důkazů. Dodala také, že právnický titul vůbec nepotřebovala. „Sháněla jsem znalosti, titul jsem již měla,“ uvádí. Řápková si ale protiřečí. Dříve pro Aktuálně.cz uvedla, že práva vystudovala kvůli práci. „Chtěla jsem být konkurzní správkyní, a k tomu jsem potřebovala vystudovat práva,“ řekla před měsícem serveru.

Řápková se ohrazuje proti nařčení, že si nepamatuje jména vyučujících. Na začátku října řekla novinářům, že si vzpomíná, ale spíše na vizáž než na jména. Nyní v tiskové zprávě vyjmenovala hned několik učitelů. . „Není pravdou, že bych si nepamatovala svoje profesory, to je mediální lež, kterou jsem dávno v tiskovém prohlášení vyvrátila. Nikoho to ale nezajímá. Mimo pana Pipka si pamatuji pana Růžičku, Prunnera, Balíka, Klímu, Kunze,“ vysypala z rukávu.

Rektorátní komise už zkoumá průchod primátorky studiem, svá zjištění ale zatím zveřejňovat nebude. Šéf univerzity Josef Průša řekl, že výsledky šetření budou známy nejspíše v lednu.