„Jakmile začnou mikrokalcifikace tvořit shluky, je oprávněné podezření, že může jít o počínající zhoubný nádor,“ řekl doktor Josef Ošmera z chirurgické ambulance a mamologické poradny v Mostě. Spolu s doktorem Pavlem Pištorou z radiodiagnostického oddělení mostecké nemocnice se mamologii věnují již pětatřicet let.

„Mikrokalcifikace jsou drobné tečky vápníku, jsou asi u padesáti procent karcinomů, jakmile se začnou shlukovat, je to příznak, že může jít o karcinom. Tam nás právě napadlo, že do toho místa píchneme. Tím jsme včasný karcinom prsu objevili,“ vysvětluje Josef Ošmera, který se s doktorem Pavlem Pištorou touto metodou intenzivně zabývá dva roky a jen za poslední rok zachránili osm pacientek, u kterých karcinom včas objevili.

„V současné době máme osm zachráněných pacientek u kterých jsme prostřednictvím shluků mikrokalcifikací objevili neinvazivní karcinom, čili malý karcinom, který ještě nestačil metastazovat, nestačil se ještě objevit na mamografu, ale prostřednictvím punkce do místa shluků mikrokalcifikací jsme histologicky prokázali karcinom,“ uvedl Josef Ošmera.

„Naposledy jsem měl pacientku, které bylo 66 let, a na vyšetření přišla poprvé. Mamograf shluky mikrokalcifikací ukázal, ale nádor ještě patrný nebyl. Punkční biopsie už ho ale odhalila a po chirurgickém výkonu a ozáření je pacientka dnes bez jakýchkoliv problémů,“ říká doktor Ošmera.

„Metoda odhalování mikrokalcifikací může znamenat ještě včasnější záchyt rakoviny prsu,“ zdůrazňuje doktor Ošmera. „Je to možné ale jen tehdy, pokud ženy budou pravidelně chodit na mamografické vyšetření prsu, zejména po pětačtyřicátém roku věku,“ dodává Ošmera.

Rakovinou prsu ročně v České republice onemocní téměř 6000 žen a 2000 z nich na ni zemřou.