Koronavirus s sebou přinesl nejen vlnu přísných opatření, ale také solidarity. Lidé se snaží vypomoct si, hlídají si děti, šijí roušky pro ty, kdo je stále nemají a kdo může, nabízí se, že nakoupí seniorům. Ojedinělou nabídku dostala Kadaň, která má nově možnost odebírat metráky čerstvých rajčat pro seniory a další potřebné. A to zdarma.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

„Rajčatář, který má skleníky v Tušimicích, nám volal a nabídl rajčata. Pochopitelně jsme neodmítli, bereme je pro naši nemocnici a do domova důchodců,“ potvrdil starosta Kadaně Jiří Kulhánek. „Mohu říct, že solidarita je v tomto a mnoha dalších případech skvělá,“ pochválil.

Rajčata pěstuje společnost Agro Kadaň ve sklenících na více než pěti hektarech, které jsou umístěné uvnitř areálu tušimických elektráren. Darovat jich může až půl druhé tuny týdně.

Ilustrační foto
Koronavirus má první člověk z Chomutovska

„Myslíme si, že je správné pomoct v situaci, která není právě lehká. Když jsme postavili skleníky v tomto kraji, ať z toho něco má,“ myslí si jednatel Lukáš Rázl. „Ulehčit bychom to chtěli hlavně starším lidem. Mluví se o tom, že by měli mít dostatek vitamínů, zelenina ale celoročně není právě nejlevnější,“ dodal.

Pro první várku rajčat, která obnášela 250 kilogramů, si ve čtvrtek zajeli pracovníci Městské správy sociálních služeb v Kadani. Obyvatelé tamního domova pro seniory se tak můžou těšit na změnu v jídelníčku.

„Bude z nich spousta rajčatového salátu a rajská omáčka s paprikovým luskem,“ prozradil mluvčí Zdeněk Moravec. „Dodávka rajských je pro nás velkou a neocenitelnou pomocí, získáme díky ní spoustu vitamínů pro naše klienty a ušetříme,“ dodal.

Rajčata mohou získat i další místní organizace. „Darujeme je například seniorům v Chomutově nebo rodinám s dětmi. Nejsme ale schopni dávat je jednotlivcům ani je rozvážet po regionu,“ upozornil Rázl.

Odběrové místo pro odebírání vzorku na koronavirus u Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem
FOTO, VIDEO: Lidi testují na koronavirus u nemocnic, je to mnohem rychlejší

Tušimická rajčata podle něj stojí za námahu. „Je to zdravá česká zelenina. Necháváme je dozrát, takže dobře chutnají, mají barvu i vitamíny. Nejsou podtržená jako ta dovážená ze Španělska nebo z Maroka,“ dodal.

Ve sklenících navíc panují přísné hygienické podmínky, které se teď s hrozbou koronaviru ještě zostřily. „Zaměstnanci běžně procházejí hygienickým filtrem než vstoupí do skleníků, a teď si navíc každodenně ověřujeme jejich zdravotní stav. Měříme jim teploty,“ ujistil Rázl.

Dodávky zdarma podle něj mohou trvat do odeznění krizové situace.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník