Kdo se ocitne v sociální tísni, může využít výhodné bydlení, které nabízí město. To se však nyní rozhodlo zpřísnit podmínky, s nájemníky nemá dobré zkušenosti.
Někteří z nich totiž neplatí nájem. Nově tak bude platit zásada, že kdo nezaplatí peníze za jeden měsíc, může se se zvýhodněným bydlením rozloučit. „Radu k tomu vedla špatná zkušenost, kterou město udělalo s některými nájemci, kteří si nevážili nabídnuté pomoci a za pronájem bytů neplatili,“ uvedl mluvčí Chomutova Tomáš Branda.
Jde o takzvané byty na půli cesty. Ty slouží a pomáhají lidem v obtížných životních situacích. Například mladí lidé, kteří v osmnácti letech opustí dětský domov, se často těžko orientují v běžném světě. Nic už jim totiž nezařizují pracovnice domova, o jídlo, věci, složenky se musí starat sami. V tom jim pomáhají zmiňované byty, kde mohou půl roku strávit a mezitím se v klidu postavit na vlastní nohy.
Podobně může přechodný byt pomoci propuštěným trestancům, aby se snadněji přeorientovali na život bez mříží. Je možné jej propůjčit i matce s dítětem, která se dostane do problémů.
Měsíc a dost
Dosud to fungovalo tak, že dotyčný dostal byt na půl roku. Pokud neplatil nájem, tak, jak se to stalo u některých klientů nyní, město ho nemohlo potrestat vypovězením nájmu.
Radní nově stanovili podmínky, které umožňují lepší kontrolu nad platbou nájmů. Obyvatelé bytů na půli cesty budou obnovovat smlouvu každý měsíc. Visí tak nad nimi hrozba, že pokud nezaplatí, město s nimi bydlení na další měsíc nepodepíše. K vystěhování nájemníků stačí jedno nezaplacené nájemné.
Chomutovu patří čtyři byty na půli cesty, všechny jsou v jednom z domů v Jiráskově ulici. K dispozici jsou dva dvoupokojové a dva jednopokojové byty, byly opraveny v rámci programu na podporu sociálního bydlení.
. . .